Profilaktyka nowotworowa: bloger przekona bardziej niż lekarz? Jakie są przyczyny niskiej zgłaszalności kobiet na badania cytologiczne. Fot. Shutterstock

Fundacja MY Pacjenci z partnerami - Fundacją Alivia oraz Polskim Towarzystwem Programów Zdrowotnych - zainaugurowali projekt audytu społecznego programów profilaktyki nowotworowej. Organizatorzy zastanawiali się z grupą blogerów nad przyczynami niskiej zgłaszalności kobiet na badania cytologiczne.

Dyskusje dotyczyły także sposobów zachęcania pacjentek do badań profilaktycznych i do dbania o swoje zdrowie. Wspólnie zastanawiano się nad tym jak dotrzeć do kobiet z informacją o badaniach, gdzie ich szukać, jak się z nimi komunikować i co blogerzy mogliby wspólnie w tej sprawie zrobić. Blogerzy zadeklarowali pomoc przy konstruowaniu komunikatów na temat znaczenia profilaktyki oraz ich rozpowszechnianiu wśród kobiet.

Podczas spotkania, które odbyło się 17 lipca w Łodzi Agata Polińska z Fundacji Aliwia powiedziała, że ważną kwestią w zwiększeniu zgłaszalności na badania cytologiczne jest skuteczna komunikacja z kobietami. Kobiety trzeba odpowiednio zachęcić do badań, a nie straszyć rakiem i jego konsekwencjami.

Uznano, że w dzisiejszych czasach głos innej kobiety (pacjentki, blogerki) często okazuje się bardziej przekonujący niż głos lekarza. Jednak by działania mogły okazać się skuteczne, konieczne jest współdziałanie wielu środowisk: lekarzy, położnych, świadczeniodawców, ale przede wszystkim kobiet/pacjentek, których kwestia badań cytologicznych dotyczy w najwyższym stopniu.

Podczas spotkania przeprowadzono także pilotaż badania ankietowego pacjentek. W ramach audytu planowane są badania ankietowe obejmujące około 1000 kobiet (metoda ankiety internetowej) oraz z grupą 50 kobiet - uczestniczek programu profilaktyki raka szyjki macicy (za pomocą wywiadów telefonicznych).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH