Wskazuje, że znany jest szereg czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka piersi. Należą do nich przede wszystkim przebycie raka piersi, które zwiększa ryzyko powstania raka przeciwległej piersi oraz nosicielstwo mutacji w genach BRCA1 oraz BRCA2. Prof. Jeziorski przypomina, że mutacje BRCA1 i BRCA2 znane są od 1993 r., kiedy to pojawiły się pierwsze publikacje na temat wpływu mutacji na ryzyko wystąpienia raka piersi.

Te pacjentki zasługują na specjalistyczną opiekę
- Wtedy to ryzyko określano bardzo wysoko, na 80 proc. Pięć lat później, w 1998 r. na pierwszej konferencji raka piersi we Florencji, na sesji poświęconej dziedzicznemu rakowi piersi, współzależność pomiędzy mutacją genu BRCA1 a wystąpieniem raka piersi określono na 10-15 proc. Niemniej jednak ryzyko jest podwyższone. Do niego dochodzą inne obciążenia i jeszcze bardziej podwyższają ryzyko wystąpienia raka piersi. Te pacjentki zasługują na szczególną uwagę i specjalistyczną opiekę - podkreśla konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej.

Dodaje, że u 30 proc. chorych na raka piersi choroba jest wynikiem genetycznej predyspozycji. Najważniejszą przyczyną powstania zespołu zwiększonego ryzyka są mutacje BRCA1 i BRCA2. Aktualnie ryzyko raka piersi u nosiciela mutacji BRCA1 wynosi o 80 proc. więcej w stosunku do pacjentek, które tej mutacji nie mają, a u nosicielek BRCA2 to ryzyko zwiększone jest o ok. 30-60 proc.

- Każdego roku na dziedzicznego raka piersi zapada ok. 1800 kobiet, w tym u ok. 300 kobiet są to raki BRCA-zależne. Są to kobiety w młodym wieku, średnia ok. 41 lat. Dążenie onkologów do tego, aby uznać profilaktyczną mastektomię jako procedurę gwarantowaną nie jest nowe. Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, a także Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej już wiele lat temu określiło grupy bardzo wysokiego ryzyka i grupy wysokiego zachorowania na raka piersi, a światowe doniesienia wskazują, że profilaktyczna mastektomia jest najlepszą formą zapobiegania rakowi piersi, ponieważ zapobiega mu w 95 proc. - podkreśla konsultant krajowy.

Będzie wykonywana we wszystkich ośrodkach onkologicznych?
Wskazuje, że w Polsce nie ma obecnie uwarunkowań prawnych, ekonomicznych i etycznych do przeprowadzenia profilaktycznej mastektomii. Konieczne będzie ich stworzenie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH