Można usunąć tylko pierś, w której jest nowotwór
- Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami można usunąć tylko pierś, w której znajduje się nowotwór. Zdecydowałam się wykonać taką operację prywatnie w Niemczech. Niemieckie pacjentki z mutacją genu BRCA1 mają dostęp do refundowanej profilaktycznej mastektomii i możliwość wyboru: jeżeli kobieta zachoruje na nowotwór piersi, w momencie mastektomii może drugą pierś usunąć w ramach profilaktyki - tłumaczy.

Dodaje, że nie jest jedyną Polką, która wyjechała do Niemiec wykonać taki zabieg za własne pieniądze.

- Nie każdy ma jednak taką możliwość. Potrzebne jest systemowe rozwiązanie, które kobietom z mutacją genu BRCA1 (zdaniem ekspertów jest ich w Polsce aż 100 tysięcy) powinno zapewnić się możliwość wykonania podskórnej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją - apeluje Katarzyna Stachowicz.

- Decydenci mogą łatwo i dokładnie obliczyć, ile kosztuje leczenie pacjentki, u której wykonano profilaktyczną mastektomię i takiej, u której po kilku latach rozwinął się nowotwór i czeka ją leczenie oraz - najprawdopodobniej - mastektomia - wskazuje nasza rozmówczyni.

Obecnie Katarzyna Stachowicz śle setki pism do parlamentarzystów i innych decydentów, także do premier Beaty Szydło. Na sprawę żywo zareagowały m.in. posłanki wszystkich sejmowych ugrupowań deklarując wspólne działanie.

W MZ trwają prace analityczne
Jak informuje nas Milena Kruszewska, rzecznik prasowy ministra zdrowia, do MZ zostały skierowane wnioski prof. Arkadiusza Jeziorskiego, konsultanta krajowego w dziedzinie chirurgii onkologicznej oraz Wojciecha Szrajbera, dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi, dotyczące zakwalifikowania profilaktycznej mastektomii jako świadczenie gwarantowane. W resorcie zdrowia trwają prace analityczne w tej sprawie.

- Procedura kwalifikacji świadczenia zdrowotnego jako świadczenia gwarantowanego opisana jest w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada m.in. konieczność uzyskania rekomendacji prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Wydanie rekomendacji poprzedzone jest natomiast analizą skuteczności i bezpieczeństwa terapii, a także jej opłacalności oraz wpływu na budżet płatnika - wyjaśnia rzecznik MZ.

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Arkadiusz Jeziorski potwierdza wysyłanie pism do resortu zdrowia i AOTMiTu w sprawie konieczności wpisana na listę świadczeń gwarantowanych profilaktycznej mastektomii, obustronnej profilaktycznej mastektomii, obustronnej rekonstrukcji oraz profilaktycznej adneksektomii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH