Prof. Pieńkowski: musi powstać więcej ośrodków diagnostyki i leczenia raka piersi Prof. Tadeusz Pieńkowski, prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi; FOT. PTWP

W Polsce musi powstać strategiczny program zwalczania nowotworów złośliwych, uwzględniający stworzenie profesjonalnych ośrodków leczenia raka piersi - powiedział w rozmowie z PAP prof. Tadeusz Pieńkowski, prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi. 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi.

PAP: - Rak piersi to nie tylko duży problem medyczny, ale także społeczny i ekonomiczny. Niestety statystyki pokazują, że coraz więcej kobiet choruje. Czy te tendencje można odwrócić?
Prof. Tadeusz Pieńkowski
: - Rzeczywiście, zakres problematyki nowotworowej, z wielu powodów, znacznie wykracza poza wąsko pojmowaną medycynę naprawczą. Głównym problemem jest to, że liczba kobiet, które zapadają na ten nowotwór, stale rośnie i nie ma sposobu, by ten trend odwrócić.

Wzrost liczby przypadków zachorowań na nowotwory piersi jest związany po pierwsze z czynnikami demograficznymi, czyli m.in. z wydłużeniem życia. Następna przyczyna to określone zachowania społeczne i prokreacyjne. Jak potwierdziły badania, czynnikami sprzyjającymi rozwojowi raka piersi jest bezdzietność, późne rodzenie pierwszego dziecka, a także m.in. nadwaga i konsumpcja alkoholu. To właśnie tego rodzaju uwarunkowania cywilizacyjne mają w tym przypadku szczególne znaczenie.

- Czy polski system ochrony zdrowia jest przygotowany na wzrost liczby zachorowań na raka piersi?
- Miarą wydolności systemu ochrony zdrowia w tym przypadku nie jest liczba nowych zachorowań czy zgonów, ale liczba kobiet, u których kiedykolwiek rozpoznano raka piersi i które nadal żyją i są pod opieką lekarzy. W Polsce ta liczba wynosi w sumie ok. 100 tysięcy osób. Każdego roku nowotwory wykrywane są u około 17 tys. kobiet. Umiera około 5 tysięcy. Jeśli chodzi o efekty leczenia, to na całym świecie uzyskano ogromny postęp.

W czołowych krajach, pomimo stale rosnącej zapadalności, uzyskano spadek współczynników umieralności. Oznacza to, że mimo iż choruje coraz więcej kobiet, to jednak coraz mniej z nich umiera. W Polsce utrzymuje się stan stabilizacji współczynników umieralności. Niestety, nie zaobserwowano gwałtownego spadku, jaki ma miejsce w innych krajach.

- Dlaczego tak się dzieje?
- Żeby uzyskać spadek współczynników śmiertelności potrzebne jest spełnienie bardzo wielu czynników, które wykraczają poza medycynę naprawczą. Te państwa, które osiągnęły sukces w zwalczaniu raka piersi, uzyskały to dzięki konsekwentnie prowadzonym programom rządowym, realizowanym w ramach strategii zwalczania nowotworów złośliwych. Polska - jako nieliczny kraj w Europie - takiej strategii nie ma.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH