Prof. Magdalena Król z prestiżowym Grantem ERC - 1,4 mln euro na 5-letni projekt Chodzi o precyzyjne dostarczyenie leków poprzez komórki immunologiczne - do guzów nowotworowych Fot. PTWP

Prof. Magdalena Król z SGGW w Warszawie chce "założyć" komórkom immunologicznym "plecaki z bombą", które zniszczą nowotwory w miejscach nieosiągalnych dla współczesnej medycyny. Właśnie otrzymała prestiżowy Grant Europejskiej Rady ds. Badań, który pomoże osiągnąć ten cel.

O otrzymaniu przez prof. Król Grantu Europejskiej Rady ds. Badań (European Research Council - ERC) poinformował rzecznik Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie. Na badania w ramach pięcioletniego projektu badaczka otrzyma ponad 1,4 mln euro.

Dzięki europejskim środkom prof. Magdalena Król z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW będzie próbowała wyjaśnić odkryte przez siebie zjawisko biologiczne. Jak zauważa, komórki układu odpornościowego przekazują komórkom nowotworowym pewien rodzaj białek. Badaczka zamierza wykorzystać ten mechanizm, aby wewnątrz białka "przemycić" czynniki antynowotworowe, tj. różnego typu leki.

W ten sposób można będzie je precyzyjnie dostarczyć: poprzez komórki immunologiczne - do guzów nowotworowych. Możliwość taką prof. Król porównuje do założenia komórkom immunologicznym plecaków z ładunkami wybuchowymi, dla których celem będzie nowotwór.

Metoda ta ma szansę znaleźć zastosowanie zwłaszcza w leczeniu małych przerzutów nowotworowych, stanowiących ważny problem kliniczny.

- Komórki immunologiczne, które są przedmiotem moich badań, wędrują do rejonów niedotlenionych i niedokrwionych w obrębie guza - tam nie docierają żadne leki. Po chemioterapii wydaje się, że guz zniknął, bo większość jego masy została usunięta. Jednak komórki nowotworowe pozostają i bywają przyczyną wznowy lub przerzutów - wyjaśnia prof. Król w rozmowie z PAP.

Zapytana kiedy jej odkrycie będzie można wykorzystać w praktyce prof. Król stwierdziła, że to będzie długi proces. Okres wprowadzania nowych terapii trwa co najmniej dziesięć lat i podobnie może być w tym przypadku.

Granty przyznawane przez ERC mają na celu zwiększenie dynamiki, kreatywności i doskonałości europejskich badań przekraczających granice dzisiejszej wiedzy, poprzez wspieranie pionierskich projektów badawczych. Finansowane badania muszą mieć charakter poznawczy, być nowatorskie oraz prowadzić do ważnych odkryć i przełomowych wyników. Statystyki pokazują, że wyniki aż 20 proc. grantów przyznanych przez ERC doprowadziło do prawdziwego przełomu w nauce, a wyniki 50 proc. grantów miały ogromny wkład w postęp nauki.

W latach 2007-2013 (7. Program Ramowy) do Polski trafiło jedynie 14 z 4322 grantów przyznanych przez ERC. Po dwóch latach realizacji programu Horyzont 2020 (2014-2020) polskie jednostki naukowe otrzymały zaledwie dziewięć z ok. 2 tys. przyznanych grantów ERC.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH