Wśród specjalistów trwa dyskusja na temat koniecznych zmian w funkcjonowaniu i organizacji lecznictwa onkologicznego. Jednym z rozwiązań, które mają poprawić wyniki leczenia w raku piersi jest tworzenie wyspecjalizowanych tzw. breast units.

W portalu rynekzdrowia.pl pisaliśmy niedawno o staraniach podejmowanych przez Śląski Uniwersytet Medyczny w celu utworzenia w Katowicach jednego z pierwszych w Polsce ośrodków specjalizujących się w kompleksowym leczeniu nowotworów piersi.

Po publikacji tekstu otrzymaliśmy pismo podpisane przez prof. Bogusława Maciejewskiego, dyrektora Centrum Onkologii - Instytutu w Gliwicach. Profesor przypomina, że działanie „breast unit” zostało ujęte w gliwickim Centrum Onkologii - Instytucie w pełnoprofilowym programie, który z powodzeniem funkcjonuje już od kilku lat.

"Ta jednostka prowadzona przez Zespół Narządowy Guzów Piersi (30 specjalistów onkologów) dokonuje precyzyjnej i technologicznie zaawansowanej diagnostyki z optymalnym doborem skojarzonej terapii z równoczesnym coraz większym naciskiem na istotne psychologiczne i społeczne problemy chorych" - czytamy w piśmie.

Prof. Maciejewski zwraca uwagę, że "wszystkie niezbędne tzw. wysokie technologie są dostępne w jednym Instytucie Onkologii. Poczynając od ośrodka wczesnej diagnostyki raka piersi (wyposażonego także w mammobus), profilowania genetycznego, zaawansowanej diagnostyki radiologicznej i nuklearnej, nowoczesnej oceny histopatologicznej z molekularnym profilem podtypów raka piersi, poprzez nowoczesną chirurgię z możliwością śródoperacyjnej radioterapii, biopsji węzła wartowniczego czy jednoczasowych operacji rekonstrukcyjnych, aż po pełen zakres możliwości radioterapii, w tym z użyciem stereotaktycznej radioterapii CyberKnife w przypadku przerzutów nowotworu.

Chore podczas pobytu w Instytucie mogą korzystać z fachowej rehabilitacji, pomocy psychologa lub psychiatry, a także z szeregu warsztatów terapeutycznych. Równocześnie, w Instytucie prowadzone są naukowe projekty badawcze, których nadrzędnym celem jest zwiększenie jakości i skuteczności skojarzonej terapii".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH