ONKOLOGIA

Immunoterapia jest przełomem w leczeniu nowotworów, choć oczywiście nie jest to panaceum na wszystkie problemy w tym obszarze. Ale może ona pomóc wielu chorym i znacząco wydłużyć ich życie - mówił prof. Paweł Krawczyk podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.
Jak przypomniał prof. Paweł Krawczyk, kierownik Pracowni Immunologii i Genetyki w Katedrze i Klinice Pneumonologii, Onkologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, jej działania zmierzają do tego, aby przerwać negatywne połączenie pomiędzy komórką nowotworową, a komórką układu immunologicznego.
- Jeśli się to powiedzie, układ immunologiczny odzyskuje zdolność do rozpoznania i niszczenia komórek nowotworowych. Warunkiem jest obecność na powierzchni komórki nowotworowej antygenów, które układ immunologiczny jest w stanie rozpoznać - wyjaśnił prof. Paweł Krawczyk.
Dodał, że immunoterapia ma największą szansę sprawdzić się w przypadku takich nowotworów jak czerniak, niedrobnokomórkowy rak płuca (NDRP), rak nerki i rak pęcherza.
- Jeśli chodzi o leczenie tych nowotworów rzeczywiście możemy mówić o pewnym przełomie. Szczególnie dotyczy to NDRP. Jeszcze do niedawna olbrzymia grupa chorych z tym nowotworem, którzy nie kwalifikowali się już do operacji (ok. 15 tys. pacjentów) mogła być leczona wyłącznie chemioterapią, która była nieskuteczna. Odsetek odpowiedzi na leczenie był niewielki, a czas życia takich pacjentów nie przekraczał zazwyczaj jednego roku - zaznaczył profesor.
Podkreślił, że gdy pojawiły się terapie ukierunkowane molekularnie, a następnie immunoterapia, czas przeżycia uległ znacznemu wydłużeniu. W przypadku terapii molekularnych, które można było zastosować u chorych z pewnymi predyspozycjami genetycznymi (ok. 15 proc. pacjentów), odsetek odpowiedzi na leczenie był duży, ale po jakimś czasie dochodziło do progresji choroby.
- Immunoterapia może być natomiast stosowana w szerokiej grupie chorych - obecnie nie mamy czynników predykcyjnych, które pozwalałaby na kwalifikowanie do takiego leczenia. Dotyczy to również chorych na raka płaskonabłonkowego, dla których nie było dotychczas żadnej innowacyjnej metody leczenia - zauważył prof. Krawczyk.
- Immunoterapia ma naturalnie skutki oboczne, głównie chodzi o zaostrzenie chorób autoimmunologicznych. Nie jest również tak, że korzyść odniesie z niej każdy chory - to 30-50 proc. pacjentów. Jeśli jednak uzyskamy odpowiedź na leczenie, można mówić nawet o kilkuletnich przeżyciach. Taki sukces udaje się uzyskać u kilkunastu procent chorych - dodał specjalista.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 20:09 NRL o szczepieniach i obniżaniu jakości kształcenia
- 19:23 Terlecki spotkał się z prezydentem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża
- 18:57 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
- 18:10 Francuzi wynaleźli podkoszulek, który alarmuje pogotowie ratunkowe
- 18:00 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 17:43 Podkarpackie: połączenia szpitali miały wpływ na ich najmniejszą stratę finansową
- 17:26 RPO do MZ: wykonywanie testów genetycznych wymaga uregulowania
- 17:00 XVIII Kongres Medycyny Rodzinnej: zdolność do pracy oceni lekarz rodzinny?
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 3 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 4 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 5 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 6 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 7 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych