Prof. Julian Malicki: sytuacja centrów onkologii coraz gorsza Fot. archiwum RZ

Publiczne ośrodki onkologiczne są w coraz gorszej sytuacji finansowej, to efekt niższych wycen niektórych świadczeń - poinformowali w poniedziałek (5 września) przedstawiciele Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Według NFZ, centrum ma umowy na leczenie onkologiczne opiewające na największe kwoty w regionie.

Jak powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor WCO prof. Julian Malicki, zbyt niskie ceny płacone za niektóre procedury onkologiczne skutkują pogarszaniem dostępu do świadczeń radioterapii i onkologii.

- Tuż przed tym, gdy dwa lata temu wprowadzono tzw. pakiet onkologiczny, NFZ obniżył wyceny niektórych świadczeń. Można powiedzieć, że to my, jako duże ośrodki onkologiczne, sfinansowaliśmy reformę; pieniądze zamiast do nas przypłynąć - odpłynęły - powiedział.

Dodał, że po obniżeniu cen niektórych świadczeń, w tym hospitalizacji, nastąpił spadek przychodów WCO; w podobnej sytuacji są wszystkie duże publiczne ośrodki onkologiczne.

- Zastosowano metodę siekiery: po prostu trzykrotnie obniżono wycenę za hospitalizację. Biorąc pod uwagę, że w każdym szpitalu onkologicznym hospitalizacja do radioterapii to duża grupa pacjentów, każdy ośrodek onkologiczny, na dzień dobry, przed wprowadzeniem pakietu onkologicznego, stracił 10-12 mln zł. Obniżono też wyceny szeregu innych procedur - dodał.

Dyrektor WCO powiedział, że jeśli ośrodki onkologiczne nie będą dostawać odpowiednich pieniędzy za pracę, nie będą też mogły świadczyć usług na odpowiednim poziomie. - Ograniczenie kosztów zawsze musi się przekładać na jakość świadczeń - zaznaczył.

Przedstawiciele WCO przypomnieli w trakcie konferencji najważniejsze wnioski z raportu Instytutu Ochrony Zdrowia, opracowanego na zlecenie Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, z którego wynika, że należy przeprowadzić przegląd kosztowy wszystkich procedur onkologicznych.

Celem przedstawionego kilka miesięcy temu raportu było przeprowadzenie, niezależnie od Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, wyceny trzech onkologicznych produktów rozliczeniowych: teleradioterapii 3D z modulacją intensywności wiązki, brachyterapii 3D oraz chemioterapii z zakresem skojarzonym z radioterapią. Jak wskazano w raporcie, taryfy obowiązujące w rozliczeniach z NFZ nie odpowiadają kosztom ponoszonym przez szpitale.

Magdalena Rozumek-Wenc z wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia powiedziała w poniedziałek PAP, że Wielkopolskie Centrum Onkologii posiada umowy z wielkopolskim oddziałem NFZ na leczenie onkologiczne pacjentów opiewające na największe, w porównaniu z innymi placówkami w regionie, kwoty.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH