Prof. Jassem: dzięki rodzinie życie z nowotworem staje się normalne Prof. Jacek Jassem: - Nigdy nie mówię chorym jak długo będą jeszcze żyli; FOT. PTWP

- Rak to w polskiej świadomości społecznej wciąż szczególna choroba. Dlatego konieczne jest jego "odczarowanie". Trzeba go traktować tak jak inne choroby, bowiem w jego leczeniu mamy i sukcesy, i porażki. Na szczęście obecnie przeważają te pierwsze - mówi prof. Jacek Jassem kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek zarządu Polskiej Ligi Walki z Rakiem.

Rynek Zdrowia: - Nie tak dawno w prasie ukazał się artykuł dotyczący kobiety z zaawansowanym rakiem piersi, która udała się do lekarza dopiero wówczas, gdy guz rozerwał jej pierś. Wcześniej korzystała z pomocy znachora. Dlaczego chorzy w XXI wieku wolą skorzystać z pomocy szarlatana zamiast iść do specjalisty?
Prof. Jacek Jassem: - Niestety, nie jest to odosobniony przypadek. W mojej ponad czterdziestoletniej praktyce widziałem wiele takich nieszczęść. Raka w polskiej świadomości wciąż otacza szczególny mit cierpienia i nieuchronnej śmierci.

Dopóki ludzie nie zrozumieją, że jest inaczej, że sukcesów jest więcej niż porażek, że wśród nas żyją setki tysięcy ludzi, którzy z powodzeniem wyszli z choroby, nadal będzie pole dla szarlatanów. Społeczeństwo musi zrozumieć, że jest tylko jedna medycyna, że „niekonwencjonalne” metody nigdy nie są skuteczne, a uprawiane są wyłącznie z chęci zysku.

To jest w tej chwili ogromny biznes, bo chory na nowotwór w poszukiwaniu ratunku wyda wszystkie pieniądze. W przypadku choroby, która zawsze postępuje, oddanie się w ręce szarlatana ma nieodwracalne skutki. Wiele przewlekłych chorób może mieć długo stacjonarny charakter, niektóre przebiegają z remisjami i zaostrzeniami. W raku sprawa jest prosta, guz po prostu stale rośnie.

Ktoś, kto uwierzy, że raka można pokonać stosując na przykład duże dawki witaminy C czy też tzw. hipertermię ogólnoustrojową, czyli podgrzewanie ciała o kilka stopni, bezpowrotnie traci szansę na wyleczenie. Trzeba więc pokazywać ludzi, którzy w ten sposób zostali oszukani, ale też osiągnięcia współczesnej onkologii. Duże znaczenie mają osobiste historie chorych.

W Polsce wiele znanych osób przeżyło raka i dobrze byłoby, żeby opowiedzieli o swojej chorobie, dając wiarę innym. Polska Liga Walki z Rakiem zamieściła na swojej stronie internetowej profesjonalny opis najczęściej stosowanych „niekonwencjonalnych” metod leczenia raka.

Jest to wierne i autoryzowane tłumaczenie najbardziej wiarygodnego serwisu opracowanego przez amerykański Narodowy Instytut Raka (NCI). Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem, bowiem internet zalewa masa sensacyjnych informacji o rzekomych sukcesach w stosowaniu „alternatywnych” metod. Obecnie przymierzamy się do zbadania psychologicznych i społecznych aspektów zjawiska niekonwencjonalnego leczenia nowotworów. Naukowe podejście do tego problemu pozwoli skuteczniej z nim walczyć.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH