Prof. Jacek Jassem: nie marnujmy pieniędzy w onkologii

Prof. Jacek Jassem, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego przypomina w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim, że o zniesienie limitów w onkologii PTO zwróciło się pod koniec ub.r. do prezydenta, premiera oraz do ministra zdrowia.

Profesor zaznaczył, że limity w onkologii, w praktyce oznaczające odkładanie w czasie niezbędnych działań diagnostycznych i leczniczych, zmniejszały szanse chorych na wyleczenie, ich powrót do społeczeństwa i były nie do zaakceptowania.

Zwrócił także uwagę, że poprawa sytuacji w onkologii wymaga znalezienia środków, ale niekoniecznie muszą to być duże dodatkowe pieniądze. W jego opinii ogromne kwoty marnowane są obecnie na skutek nieracjonalnej organizacji polskiej ochrony zdrowia, np. około 700 mln zł wydaje się rocznie na hospitalizacje w trakcie chemioterapii i około 200 mln zł na hospitalizacje w trakcie radioterapii, przy kosztach dziennego pobytu w granicach kilkuset złotych.

Ekspert zwraca uwagę, że obie te metody leczenia można w ogromnej większości przypadków stosować w trybie ambulatoryjnym i tak robi cały świat. Natomiast chorym zamiejscowym należy stworzyć inne możliwości pobytu w trakcie leczenia, np. w formie hostelu, lub zwrócić im pieniądze za dojazd, co jest nieporównanie tańsze niż hospitalizacja.

Więcej:  www.dziennikbaltycki.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH