Prof. Jacek Fijuth: wysoką umieralność z powodu raka piersi można obniżyć Prof. Jacek Fijuth: wysoką umieralność z powodu raka piersi można obniżyć

Rak piersi jest główną chorobą nowotworową wśród kobiet. W wielu przypadkach możliwe jest powstrzymanie rozwoju tej choroby. Niezbędna jest jednak odpowiednia profilaktyka, wykrycie i leczenie nowotworu w jego wczesnym stadium - przypomina prof. Jacek Fijuth.

Dobiegający końca październik, to Miesiąc Świadomości Raka Piersi. O tym, że o badaniach i dbałości o własne zdrowie musimy pamiętać nie tylko podczas jednego miesiąca, ale w ciągu całego roku, przypomina prof. Jacek Fijuth, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz nowo wybrany prezes Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej.

- Leczenie chorób nowotworowych w ich wczesnym stadium pozwala często na prowadzenie skutecznej walki z chorobą, zwiększając szanse na powrót do normalnego trybu życia, bez przedłużającej się hospitalizacji oraz prowadzenia ograniczonej aktywności społeczno-zawodowej - zaznacza prof. Fijuth.

Dodaje, że niezbędny jest także wzrost świadomości społecznej - zarówno w sferze dbałości o własne zdrowie, jak i odpowiedzialności za codzienne nawyki, podejmowane decyzje i działania.

Ekspert podkreśla, że wysoką umieralność z powodu raka piersi można by obniżyć w przypadku wykonywania przez pacjentki regularnych badań, które należą do elementów dbania o zdrowie. Dostęp do badań przesiewowych o wysokiej jakości jest niezwykle istotny. Wczesna diagnoza oraz szybkie podjęcie leczenia zapewniają bowiem szanse na całkowite pokonanie choroby.

Zgodnie z prognozami, do roku 2025 liczba pacjentów leczonych z powodu nowotworów złośliwych ma wzrosnąć aż o 30 procent w stosunku do roku 2014. - Niezbędna jest poprawa dostępności pacjentów do powszechnej profilaktyki, leczenia nowoczesnymi technikami, a także zapewnienie odpowiedniej refundacji efektywnych terapii i leków. Od realizacji wskazanych wyzwań zależeć będzie rozwój polskiej onkologii oraz przyszłość pacjentów. Poprawa sytuacji pacjentek z rakiem piersi należy do jednego z kluczowych wyzwań w tym zakresie - przekonuje prof. Fijuth.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH