Prof. Bogusław Maciejewski: Cancer Plan to wyidealizowana wizja

Nie burzmy solidnych i sprawdzonych fundamentów polskiej onkologii. Mimo narzekań i niezadowalającej wyleczalności (przeważają chorzy zaawansowani) stosujemy uznane w świecie metody skojarzonego leczenia raka, a osiągnięcia polskiej onkologii mają renomę na świecie - mówi prof. Bogusław Maciejewski, dyrektor Centrum Onkologii - Instytutu, Oddział w Gliwicach.

Nie należy tworzyć wyidealizowanych planów na miarę marzeń, ale wybrać i wdrożyć rozwiązania racjonalne, których realizacja i skutki będą pewne, a nie życzeniowe.

"Nowa strategia" - czy to oznacza, że wszystko, czego dotychczas dokonano w polskiej onkologii, było złe i ułomne i należy dokonać "rewolucyjnych zmian"? W opinii prof. Jacka Jassema, za dużo jest ośrodków onkologicznych i należy preferować leczenie ambulatoryjne. Pan Profesor leczenie ambulatoryjne utożsamia z chemioterapią.

Radioterapia ambulatoryjnie i co dalej?

O ile to leczenie, cykliczne z przerwami, może być z powodzeniem prowadzone w warunkach ambulatoryjnych (nie u wszystkich chorych), o tyle około 75 proc. pacjentów leczonych radioterapią w czasie 5-7 tygodni (jednodniowa radioterapia dotyczy nie więcej niż 10 proc. chorych) już około trzeciego tygodnia wymaga hospitalizacji z powodu ostrych odczynów popromiennych.

Również po około trzech tygodniach u chorych na raka płuca osłabienie i narastająca duszność wykluczają kontynuację leczenia ambulatoryjnego. Tacy chorzy w większości wymagają ciągłego leczenia osłonowego, zmniejszającego skutki ostrego odczynu. Kto miałby prowadzić je w warunkach ambulatoryjnych i za co? Bo NFZ nie uwzględnia takiego leczenia, a koszty nie są niskie (ok. 3-5 tys. zł). Są ponadto wliczone w dobowy koszt hospitalizacji, tj. 430 zł. To niewiele ponad 100 euro (najniższy koszt, nie tylko Europie).

Jeżeli radioterapia miałaby w Polsce odbywać się głównie ambulatoryjnie (a tak jest w większości monoterapeutycznych ośrodków niepublicznych, bez bazy łóżkowej), kto zadba o leczenie osłonowe takich chorych w warunkach domowych? To jest nonsens.

Hotel, ale z lekarzem

Prof. Jacek Jassem powołuje się na sytuację w krajach zachodnich. Swego czasu nawoływał do tworzenia hoteli przy ośrodkach onkologicznych, ale przemilczał, kto ma je budować i za jakie środki. Profesor zapatrzył się na wzory zachodnie, ale chyba zbyt powierzchownie.

W USA, ale także w Europie, centra onkologiczne są "oplecione" siecią hotelową. Np. w MD Anderson w Houston jest ponad 10 takich hoteli, ale połączonych przejściami ze szpitalem, aby lekarz mógł odbyć wizytę wieczorną u hotelowych pacjentów. Koszt doby nie przekracza 150-200 USD, które pokrywa ubezpieczenie, a koszt hospitalizacji w centrach amerykańskich waha się od 1200-1900 USD za dobę.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH