Prawie połowa Polek zgłasza się na badania wykrywające raka piersi Debatę o nowotworach u kobiet poprzedził przedpremierowy pokaz prasowy filmu "Mama" z Penelopą Cruz w roli głównej. Fot. Materiały prasowe

Na badania przesiewowe wykrywające raka piersi zgłasza się prawie 50 proc. kwalifikujących się do nich Polek - powiedzieli w czwartek (24 listopada) eksperci podczas zorganizowanej w Warszawie debaty o nowotworach u kobiet.

Rozmowę poprzedził przedpremierowy pokaz prasowy filmu "Mama" z Penelopą Cruz w roli głównej, pokazujący dramat chorej na raka piersi kobiety, która zbyt późno zgłasza się na badania profilaktyczne. Film wejdzie na ekrany kin 4 grudnia 2015 r.

Dr Katarzyna Pogoda z Centrum Onkologii w Warszawie powiedziała, że film pokazuje, jak ważne jest zgłaszanie się na badania przesiewowe raka piersi, do których co dwa lata zapraszane są kobiety w wieku 50-69 lat, najbardziej narażone na ten typ nowotworu. W Polsce takie badania są bezpłatne od 2007 r.

- Już po wprowadzeniu tych badań, wykonywanych przy użyciu mammografii, zgłaszało się na nie ponad 40 proc. Polek. Teraz odsetek ten zwiększył się do prawie 50 proc. Niestety, jak na razie już się on nie zwiększa, choć chcielibyśmy, żeby jak najwięcej kobiet badało się profilaktyczne w kierunku raka piersi i innych nowotworów - powiedział kierownik oddziału zachowawczego kliniki nowotworów piersi i chirurgii rekonstrukcyjnej warszawskiego Centrum Onkologii, dr Jerzy Giermek.

Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" i wiceprezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych powiedziała, że część badań przesiewowych w kierunku raka piersi finansowanych jest przez samorządy. Jej zdaniem, biorąc to po uwagę odsetek wszystkich kobiet w wieku 50-69 lat poddawanych profilaktycznej mammografii może przekraczać 60 proc.

Według zaleceń międzynarodowych, badania przesiewowe służące wczesnemu wykrywaniu nowotworów dają najlepsze efekty, gdy obejmują 70-75 proc. populacji, do której są kierowane.

Dr Giermek podkreślił, że przesiewowa mammografia wykonywana jest u kobiet zdrowych, u których nie podejrzewa się raka piersi. Finansowana jest ona w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

- Dotychczas kobiety kwalifikujące się do tych badań były zapraszane listownie, jednak od 2016 r. zawiadomienia te podobno nie będą już wysyłane pocztą. Jeśli tak się stanie, to obawiam się, że może spaść odsetek kobiet zgłaszających się na profilaktyczną mammografię - powiedział specjalista.

Dr Pogoda zwróciła uwagę, że niektóre kobiety nie chcą się zgłaszać na tego rodzaju badania, gdyż się obawiają, że może zostać wykryty rak. Wolą o tym nie wiedzieć. Niektóre kobiety nie zgłaszają się do lekarza nawet wtedy, gdy same wyczują palcami guz w piersi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH