Prawie 14 mln Amerykanów żyje z rakiem, na świecie - 28 mln ludzi

Z rakiem żyje już 13,7 mln Amerykanów, czterokrotnie więcej niż w 1971 roku, gdy Richard Nixon ogłosił wojnę z nowotworami - wynika z najnowszego raportu ogłoszone przez American Association for Cancer Research (AACR).

W drugiej edycji Annual Report on Cancer Survivorship przewiduje się, że w 2022 r. z chorobą nowotworową będzie żyło w USA 18 mln osób. Dwie trzecie z nich będzie miało co najmniej 65 lat, gdyż rak występuje głównie u ludzi starszych.

Na całym świecie żyje z rakiem już ponad 28 mln osób. Są to ludzie, którzy od wykrycia choroby żyją co najmniej 5 lat. W Stanach Zjednoczonych większość z nich (64 proc.) zmaga się z rakiem od 5 lat, ale spora jest też grupa tych, którzy żyją co najmniej 20 lat (jest ich 15 proc.).

W Polsce żyje z rakiem 360 tys. osób - wynika z opublikowanego przed kilkoma dniami raportu "Nowotwory złośliwe w Polsce w 2010 roku". Są to pacjenci, u których chorobę wykryto w ostatnich 5 latach.

W USA największą grupę osób żyjących z rakiem stanowią kobiety, które chorowały na raka piersi (22 proc.), mężczyźni z rakiem prostaty (20 proc.) oraz osoby, które wyleczyły się z raka jelita grubego (10 proc.).

Najmniej pacjentów żyje z rakiem płuca - stanowią oni zaledwie 3 proc. wszystkich chorych na raka. Jest to spowodowana tym, że skuteczność leczenia tej choroby jest wyjątkowo niska. Pięcioletnie przeżycia uzyskuje się jedynie u 10-15 proc. chorych (podobnie jest też w Polsce).

Coraz więcej mężczyzn żyje z rakiem prostaty, co jest związane z dalszą poprawą skuteczności leczenia tej choroby. O ile w 1975 r. pięcioletnie wyleczenia uzyskiwano u 75 proc. chorych, to teraz skuteczność leczenia zwiększyła się do prawie 90 procent. Prawie 90 proc. wyleczeń uzyskuje się również w leczeniu raka piersi u kobiet.

Co najmniej 5 lat żyje z rakiem 65 proc. Amerykanów, a 40 proc. - ponad 10 lat. Najczęściej są to osoby po 70. roku życia (stanowią 45 proc. wszystkich ludzi żyjących z rakiem). Tylko 5 proc. z nich ma mniej niż 40 lat, a średnia wieku to 66 lat, co potwierdza, że rak jest chorobą głównie ludzi w starszym wieku.

Annual Report on Cancer Survivorship zwraca uwagę, że wzrost zachorowań na raka oraz wzrost liczby osób żyjących z rakiem powoduje, że w onkologii gwałtownie wzrastają koszty leczenia i opieki. Przewiduje się, że do 2020 r. w USA zwiększa się one o 27 procent.

Leczenia pacjenta chorego na raka już teraz kosztuje średnio dwa razy więcej niż innych chorych. Terapia trwa wiele lat, często powoduje skutki uboczne i wymaga częstego powtarzania badań diagnostycznych.

Pełny tekst raportu zostanie opublikowany podczas dorocznej konferencji American Association for Cancer Research, która w tym roku odbędzie w dniach od 6 do 10 kwietnia w Waszyngtonie. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH