Prace nad Cancer Planem zakończone: Strategia Walki z Rakiem trafiła do MZ

Strategia Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024 została już przekazana do Ministerstwa Zdrowia - poinformował w czwartek (3 lipca) podczas konferencji w Warszawie prof. Jacek Jassem, do niedawna przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

- Powodem powstania Strategii jest długotrwała, pogłębiająca się frustracja polskiego środowiska medycznego, które od dawna nie ma możliwości wykorzystania wszystkiego, co oferuje pacjentowi współczesna medycyna. Dlatego nasz kraj rażąco odstaje od reszty Europy, a polscy chorzy nie mają dostępu do tego, co jest w zasięgu innych. Taka sytuacja uniemożliwia w zasadzie lekarzom wykonywanie zawodu - mówił prof. Jassem.

Przypomniał, że nad Strategią pracowało społecznie, bez wynagrodzenia, wielu lekarzy (onkologów i nie tylko), ekonomistów, ekspertów w dziedzinie ochrony zdrowia.

- Od samego początku działaliśmy w uzgodnieniu z resortem zdrowia, aby nasz projekt nie okazał się kolejną petycją, ale czymś znacznie więcej - wskazał profesor.

30 celów operacyjnych
Strategia Walki z Rakiem w Polsce (dokument liczący 142 strony) opracowana została zgodnie z zaleceniami WHO i KE. Zawiera kompleksowe podejście do problemu zwalczania chorób nowotworowych i obejmuje nie tylko zakres ochrony zdrowia, ale także kwestie związane z edukacją, nauką i pomocą socjalną.

Głównym celem Strategii jest poprawa populacyjnych wskaźników zachorowalności i umieralności związanych z chorobami nowotworowymi w Polsce oraz poprawa jakości życia chorych na nowotwory. Strategia proponuje podjęcie 90 działań, które zrealizują 30 celów operacyjnych w 5 obszarach: organizacji i zarządzania systemem zwalczania chorób nowotworowych, nauki i badań nad rakiem,  profilaktyki pierwotnej i wtórnej, diagnostyki i leczenia oraz jakości życia w trakcie i po leczeniu.

Strategia Walki z Rakiem proponuje nowe rozwiązania dla każdego z odcinków drogi, jaką przebywa pacjent onkologiczny: podejrzenia nowotworu, jego rozpoznawania, leczenia, rehabilitacji i opieki paliatywnej.

Podejrzenie, diagnostyka, leczenie
Twórcy Strategii zwracają uwagę, że na etapie wczesnego podejrzenia choroby nowotworowej bardzo istotna jest rola lekarza POZ. W porozumieniu zawartym pomiędzy lekarzami POZ a onkologami zaproponowano zatem wyposażenie lekarzy POZ w dodatkowe kompetencje diagnostyczne oraz przejęcie przez nich koordynacji pierwszego etapu postępowania prowadzącego do rozpoznania lub wykluczenia nowotworu.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH