Pozytywna opinia wojewody o potrzebie inwestycji w gorzowską radioterapię Realizacja projektu ma na celu zwiększenie dostępności do wysokiej jakości usług zdrowotnych w obszarze chorób nowotworowych. Fot. archiwum RZ (zdj. ilustracyjne)

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak wydał pozytywną opinię w sprawie utworzenia oddziału radioterapii przy szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim. Jak poinformował PAP rzecznik Zarządu Woj. Lubuskiego Michał Iwanowski, koszt budowy i wyposażenia ośrodka jest szacowany na ok. 65 mln zł.

Inwestycja przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim Sp. z o.o. w Gorzowie Wielkopolskim ma zostać sfinansowana z kilku źródeł, m.in. Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, środków centralnych i budżetu szpitala.

Zgodnie ze znowelizowaną Ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych od lipca br. każda inwestycja, której wartość przekracza 3 mln zł musi uzyskać ocenę wojewody, który decyzję podejmuje na podstawie opinii oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Decyzja taka opiera się na tzw. instrumencie oceny wniosków inwestycyjnych w służbie zdrowia (IOWISZ).

- Pozytywna opinia wojewody oznacza, że nie ma już formalno-prawnych przeszkód, by rozpocząć inwestycję - podkreśliła marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak. Gorzowska lecznica jest spółką ze 100 proc. udziałem samorządu regionu.

Z opublikowanych przez ministra zdrowia map potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii dla województwa lubuskiego wynika, że istnieje potrzeba zwiększenia liczby akceleratorów w tym regionie. Zgodnie z wynikami modelu optymalizacyjnego w Gorzowie powinien powstać ośrodek radioterapii wyposażony w dwa przyspieszacze liniowe.

Realizacja projektu ma na celu zwiększenie dostępności do wysokiej jakości usług zdrowotnych w obszarze chorób nowotworowych. Marszałek Polak przekazała, że pieniądze na jej realizację mają pochodzić z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych oraz RPO Lubuskie 2020.

- Pieniądze chcemy pozyskać z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Natomiast rozbudowa - myślę tutaj o tej części infrastrukturalnej, pokryta zostanie z Regionalnego Programu Operacyjnego kwotą ok. 25 mln. Taki montaż finansowy chcemy zrealizować. Wkład własny częściowo w kwocie ok. 5 mln zł pokryje również szpitalna spółka w Gorzowie - wyjaśniła Polak.

Rzecznik Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego Sp. z o.o. w Gorzowie Wielkopolskim Agnieszka Wiśniewska poinformowała, że ośrodek radioterapii ma być budynkiem jednopiętrowym, połączonym z istniejącym już kompleksem szpitalnym. Jego częściami składowymi mają być: 25-łóżkowy oddział radioterapii oraz zakład radioterapii z dwoma akceleratorami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH