Poznań: pracownia CyberKnife w WCO - otwarta

We wtorek (2 lipca) w Zakładzie Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu otwarta została Pracownia CyberKnife. WCO jest drugą po Centrum Onkologii - Instytucie w Gliwicach publiczną placówką ochrony zdrowia w Polsce, w której pracuje to nowoczesne urządzenie.

Sprzęt kosztuje około 22 mln zł. Na jego zakup lecznica zaciągnęła kredyt.

CyberKnife  (Nóż  Cybernetyczny)  jest  robotem  radiochirurgicznym,  który  umożliwia  leczenie  trudno  zlokalizowanych  nowotworów bez  ingerencji chirurgicznej. Pozwala na stosowanie leczenia promieniowaniem jonizującym w guzach położonych w bliskości zdrowych tkanek szczególnie wrażliwych na uszkodzenia popromienne, co znacząco ogranicza krótko- i długoterminowe skutki uboczne. 

To unikalny  system do bardzo precyzyjnego napromieniania (dokładność  0,85  mm), obejmujący ramię robota podążające za fizjologicznym ruchem  pacjenta (guza) wraz z zamontowanym na tym ramieniu aparatem wytwarzającym promieniowanie jonizujące. 

Leczenie napromienianiem z użyciem CyberKnife można zastosować w wybranych przypadkach nowotworów w celu  zapewnienia najlepszych możliwych wyników terapii. Nie jest to jednak metoda, która jest do zastosowania u każdego pacjenta z chorobą  nowotworową.  Najczęściej wykorzystywana jest w przypadku guzów  pierwotnych  i  przerzutowych  zlokalizowanych  w  układzie  nerwowym (mózgowie,  rdzeń kręgowy), nawrotów i przerzutów nowotworów głowy i szyi, guzów  pierwotnych i przerzutowych zlokalizowanych w klatce piersiowej (płuco, śródpiersie), guzów pierwotnych i przerzutowych zlokalizowanych w jamie brzusznej (wątroba, trzustka) oraz guzów pierwotnych, nawrotowych i przerzutów raka prostaty i pęcherza moczowego.

Specjaliści podkreślają, że poza gwarancją  wyjątkowej  dokładności  w  dostarczaniu  dawki  w  obrąb guza oraz oszczędzaniu zdrowych tkanek i narządów, kolejne korzyści dla pacjenta są także bardzo istotne. Chodzi głównie o  bezbolesność leczenia, nieinwazyjność, brak konieczności stosowania znieczulenia (najczęściej, choć nie zawsze), możliwość prowadzenia leczenia w  trybie  ambulatoryjnym  (nie ma wskazań aby pacjent  pozostawał w szpitalu) oraz możliwość prowadzenia aktywnego życia w czasie leczenia (w większości przypadków powrót do  normalnej życiowej i zawodowej aktywności).Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH