Poznań: powstanie Instytut Radioterapii Protonowej

Wdrażaniem nowatorskiej metody leczenia nowotworów mają zająć się tworzone w Poznaniu: Instytut i Ośrodek Radioterapii Protonowej. Z placówek skorzystają chorzy z pięciu województw zachodniej Polski. W poniedziałek (5 maja) podpisano list intencyjny ws. budowy Instytutu.

Wartość inwestycji szacowana jest na 330 mln zł. Według marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka Instytut i Ośrodek mogą powstać w ciągu pięciu lat od momentu pozyskania unijnej dotacji.

Oba podmioty mają się zająć badaniami oraz wdrażaniem nowatorskiej metody leczenia nowotworów. Jak mówił w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii prof. Julian Malicki, radioterapia protonowa zaczęła się rozwijać 20 lat temu i leczona nią grupa pacjentów jest wciąż mała.

- Dzięki tej metodzie można dokładniej skumulować dawkę promieniowania w obszarze nowotworu, oszczędzając pozostałe narządy. Poprawia to wyniki leczenia i obniża ryzyko oraz poziom powikłań - wyjaśnił prof. Malicki, który jest koordynatorem projektu budowy i uruchomienia Instytutu Radioterapii Protonowej.

Z ośrodka mają korzystać pacjenci z pięciu województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego oraz opolskiego. - Nie oczekujemy od pozostałych województw finansowania tego projektu. Wystarczy wola współpracy i potwierdzenie, że ośrodek będzie służył mieszkańcom tych regionów - zaznaczył marszałek Woźniak.

Samorząd województwa wielkopolskiego realizuje to przedsięwzięcie w porozumieniu z Wielkopolskim Centrum Onkologii, Szpitalem Klinicznym Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetem Medycznym i Politechniką Poznańską. Instytut oprócz pomocy chorym ma zająć się badaniami naukowymi m.in. nad oddziaływaniem promieniowania protonowego na organizm.

Pieniądze na budowę Instytutu mają pochodzić głównie z unijnej dotacji z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. Jak zadeklarował marszałek Woźniak, samorząd województwa jest gotów wyłożyć tzw. wkład własny. Liczy również na pomoc NFZ oraz pieniądze z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Główna część inwestycji powstanie na poznańskim kampusie Morasko. Dwuhektarową działkę na ten cel przekazał Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Do tej pory na całym świecie z protonoterapii skorzystało ok. 70 tys. pacjentów, dla porównania w Polsce z tradycyjnej radioterapii korzysta rocznie ok. 80 tys. chorych. W samej Wielkopolsce rocznie na nowotwory zapada 13 tys. osób, z czego połowa wymaga naświetleń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH