Poznań: ośrodek onkologii po rozbudowie podwoi liczbę przyjęć Fot. Fotolia

Do końca grudnia potrwa rozbudowa Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów (OPEN) z Poznania. Inwestycja sfinansowana będzie m.in. dzięki środkom ze sprzedaży akcji; po rozbudowie ośrodek zamierza podwoić liczbę obsługiwanych pacjentów.

Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów im. Aliny Pieńkowskiej SA jest pierwszą placówką w Polsce, która z SPZOZ została przekształcona w spółkę akcyjną i chce zadebiutować na rynku NewConnect. 

- Nasze działania mają doprowadzić do tego, że w Poznaniu będzie działać placówka o bardzo wysokim standardzie świadczonych usług, która będzie mogła je świadczyć dla zdecydowanie większej liczby osób i będzie mogła rozwijać te dziedziny w onkologii, które do tej pory były traktowane po macoszemu. Myślimy głównie o rehabilitacji onkologicznej, czy diagnostyce inwazyjnej. To, co nas różni od krajów Europy Zachodniej to stopień zaawansowania choroby w momencie stawiania rozpoznania, oraz opieka po leczeniu. Chcemy stworzyć miejsce, w którym pacjent po zakończonym leczeniu będzie mógł wykonywać badania kontrolne, prowadzić rehabilitację, korzystać z porad psychologa, czy dietetyka - poinformował w środę, 9 marca, na konferencji prasowej prezes spółki Dariusz Godlewski. 

Prowadzona w ośrodku inwestycja o wartości 14 mln zł obejmuje m.in. przebudowę istniejących pomieszczeń, rozbudowę i termomodernizację budynku oraz zakup specjalistycznych urządzeń medycznych. Po zakończeniu rozbudowy powierzchnia placówki ma się zwiększyć z obecnych ok. 2 tys. m kw. do ok 4,5 tys. m kw. Planowane jest zatrudnienie ok. 30 nowych osób. 

OPEN zatrudnia obecnie ok. 70 osób. Udziela ok. 80 tys. porad rocznie. Do Poznania przyjeżdżają pacjenci z całego regionu i kraju, dużą grupę pacjentów stanowią też Polacy mieszkający za granicą. W ośrodku rozpoznawanych jest ok. 500 nowotworów rocznie - przede wszystkim w bardzo wczesnym stopniu klinicznego zaawansowania. Według Godlewskiego, po zakończeniu inwestycji liczba obsługiwanych pacjentów się podwoi. 

- To wyjście naprzeciw tego, co przepowiada nam epidemiologia. Mamy do czynienia ze zwiększonym wzrostem zachorowalności na choroby nowotworowe. W Wielkopolsce jest to szczególnie widoczne, przewidywany wzrost zachorowalności jest blisko dwukrotnie większy niż dla reszty kraju. Wynika to m.in. ze struktury demograficznej regionu - powiedział Godlewski. 

W dalszych planach spółki jest stworzenie sieci ośrodków na terenie kraju. Do 2020 roku mają powstać przynajmniej dwie takie placówki. 

Rozbudowa obiektu możliwa jest m.in. dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży akcji. Jak poinformował w środę Godlewski, dzięki sprzedaży ok. 3,7 mln akcji udało się pozyskać ponad 4,5 mln zł. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH