Poznań: 6 mln zł z UE dla fundacji pracującej z dziećmi chorymi na nowotwory Dzieciom chorym onkologicznie, które nie chodzą przez nawet kilka lat do szkoły poza szpitalem trudno wrócić do normalnego życia. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Dzięki niemal 6 mln zł z funduszy unijnych dla Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi w Poznaniu ma powstać m.in. Centrum Edukacji Zdrowotnej, które będzie wspierało młodych pacjentów w walce z chorobą.

Pod opieką Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi w Poznaniu znajduje się 250 małych pacjentów.

To są dzieci, które są zarówno w trakcie, jak i już po zakończonym leczeniu. Wspieramy je finansowo, a także poprzez zapewnienie rehabilitacji czy wsparcia psychologa, dietetyka - tłumaczyła we wtorek 10 kwietnia) na konferencji prasowej prezes fundacji Maria Witak.

Jak dodała, dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości prawie 6 mln zł będzie realizowane przedsięwzięcie pod nazwą "Wielkopolska Onkologia Dziecięca - Wielkopolski Program Profilaktyczny w zakresie onkologii dziecięcej".

Przedsięwzięcie zakłada ono m.in. powołanie Centrum Edukacji Zdrowotnej, które ma koordynować działania edukacyjne, informacyjne, a także wpierać pacjentów i ich rodziny, zapewniając im pomoc psychologiczną, rehabilitację i szczepienia profilaktyczne. Centrum ma także współpracować z lokalnymi szpitalami i samorządami, które mają pełnić rolę Lokalnych Punktów Edukacji Zdrowotnej. Takie punkty mają powstać w co najmniej pięciu miastach regionu: w Poznaniu, Pile, Koninie, Lesznie i Kaliszu.

Projekt obejmuje także szkolenia dla lekarzy, psychologów, pedagogów, terapeutów i pracowników instytucji pomocy społecznej. Szkolenia mają obejmować tematykę m.in. wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, pracy nauczyciela z chorym nowotworowo dzieckiem, komunikowania się z pacjentem onkologicznym i jego rodziną.

Witak zaznaczyła, że niezwykle ważne jest także wsparcie pacjentów, którzy kończą leczenie. Jak mówiła, "o dzieciach, które są chore, zawsze jest głośno - o tych, które wyzdrowiały, prawie wcale się nie mówi".

- Takie dzieci nie chodzą przez nawet kilka lat do szkoły, nie mają kontaktu z rówieśnikami i trudno im wrócić do szkoły, do normalnego życia. Wtedy ta pomoc psychologa czy pomoc w zakresie wyboru dalszej ścieżki edukacji czy zawodu jest im bardzo potrzebna. Po leczeniu te dzieci mają normalnie żyć - i żyją - mówiła Witak.

Fundacja będzie realizowała przedsięwzięcie wraz ze Szpitalem Klinicznym im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Kierownik Oddziału Onkologiczno- Hematologicznego prof. Danuta Januszkiewicz-Lewandowska podkreśliła, że zaletą projektu jest m.in. to, że zakłada wiele aspektów wsparcia pacjentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH