Współpraca między ośrodkami
- W Polsce potrzeba jest - przede wszystkim - dużo lepsza współpraca między placówkami onkologicznymi. Ośrodkami, które powinny tworzyć rzeczywistą sieć współpracy w zakresie tworzenia i realizowania w praktyce wytycznych postępowania oraz monitorowania efektów zdrowotnych i prowadzenia szkolenia przeddyplomowego i podyplomowego oraz działalności naukowej, powinny być wszystkie wojewódzkie ośrodki onkologiczne i kliniki wyższych uczelni medycznych - wskazuje prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej CO-I w Warszawie.

- Oczywiste jest, że powinna istnieć instytucja koordynująca te zadania. Mógłby nią być Instytut Onkologii (nazwa obecna lub zmieniona przez dodanie przymiotnika "Narodowy") - dodaje konsultant.

I zauważa, że (jeśli odnosić się do rozwiązań amerykańskich) system ten bardziej odpowiada National Cancer Comprehensive Network (NCCN - Narodowa Sieć Ośrodków Wielospecjalistycznych) w USA niż National Cancer Institute (NCI - Narodowy Instytut Nowotworów) który jest instytucją o zadaniach wyłącznie naukowych.

Prof. Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed, także zwraca uwagę na fakt, że w Polsce brakuje instytucji koordynującej walkę z rakiem na wzór National Cancer Institute w USA, Institut du Cancer we Francji czy Belgian Cancer Institute.

- Potrzeba jej powołania zawarta jest w „Strategii walki z rakiem w Polsce 2015-2024”, ramowym dokumencie określającym wszystkie zadania państwa w tej dziedzinie - przypomina profesor.

- Zacznijmy od nazwy: uważam, że bardziej właściwa byłaby: Narodowy Instytut Walki z Rakiem lub Narodowy Instytut Zwalczania Nowotworów, bowiem walka z rakiem jest znacznie szerszym pojęciem niż onkologia: obejmuje również m.in. edukację społeczną, profilaktykę, organizację i finansowanie systemu ochrony zdrowia, szkolenie kadr medycznych, rozwój nauki czy pomoc w wychodzeniu z choroby - wskazuje ekspert.

Konflikt interesów
Dodaje, że instytucja taka powinna wytyczać w ujęciu wielosektorowym kształt polityki państwa w tym zakresie, opracowywać długofalowe zadania, kroczące potrzeby, kryteria akredytacji i certyfikacji. Powinna także prowadzić edukację społeczną w zakresie promocji zdrowia, przygotowywać i upowszechniać wytyczne i standardy medyczne oraz monitorować ich przestrzeganie, prowadzić i koordynować działalność naukową, opracowywać i opiniować wytyczne dla płatnika czy zalecać działania w zakresie szkoleń zawodowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH