Szpital najwyższego poziomu zabezpieczenia
Jak zauważa, w zreformowanym systemie Instytut miałby zajmować pozycję węzłową, jako szpital najwyższego poziomu zabezpieczenia w kategorii specjalistycznej szpitali onkologicznych, miałby ponadto realizować misję opracowywania i wdrażania optymalnych metod prewencji i zwalczania chorób nowotworowych.

- Głównym celem operacyjnym jest zrównoważona realizacja badań naukowych, udzielania świadczeń medycznych skoncentrowanych na wysokospecjalistycznych, kompleksowych procedurach leczenia radykalnego oraz rozwój nowoczesnych programów prewencji pierwotnej i wtórnej - zaznacza specjalista.

I przypomina, że CO-I tworzony przez jednostki w Warszawie, Gliwicach i Krakowie, jest największym instytutem badawczym resortu zdrowia. Zatrudnia blisko 4700 osób, w tym ponad 300 pracowników naukowych, z których blisko 100 ma status pracowników samodzielnych.

W 2016 r. w części szpitalnej Instytutu, obejmującej 1 409 łóżek, hospitalizowano łącznie 129 266 chorych, natomiast w części ambulatoryjnej udzielono 687 005 porad. Zgłosiło się blisko 50 000 nowych chorych. Odsetek chorych spoza województw, w których są umiejscowione jego jednostki, leczonych w Instytucie wynosi, zależnie od rozpoznania i rodzaju leczenia, od 20% do 80-90%.

Od lat Instytut jest wiodącym ośrodkiem badań w zakresie epidemiologii nowotworów oraz badań klinicznych. W Instytucie prowadzony jest Krajowy Rejestr Nowotworów Złośliwych oraz Warszawski Rejestr Nowotworów. W czerwcu 2017 r. otwarto w Instytucie pierwszy w Polsce dedykowany ośrodek badań klinicznych wczesnych faz w onkologii.

- Z kolei o pozycji CO-I jako ośrodka o znaczeniu międzynarodowym świadczy jego przyjęcie w 2016 r. przez Komisję Europejską do Europejskiej Sieci Ośrodków Referencyjnych w rzadkich nowotworach litych u dorosłych oraz w chorobach hematologicznych - European Reference Network - argumentuje prof. Rutkowski.

Czytaj także: Utworzenie Narodowego Centrum Onkologii powinno być częścią zmian systemowych

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH