Powstało Forum Raka Płuca. Onkolodzy: leczenie tego nowotworu powinno być priorytetem Liczba zachorowań na raka płuca w Polsce to ponad 20 tys. rocznie. Tyle samo osób chorych na ten nowotwór umiera co roku w naszym kraju. Fot. Fotolia

W czwartek (12 stycznia) oficjalnie zainaugurowana została działalność Forum Raka Płuca powołanego przez Polską Grupę Raka Płuca. - Leczenie tego nowotworu jak najszybciej powinno zostać uznane za jeden z priorytetów ochrony zdrowia w Polsce - mówili specjaliści na konferencji prasowej w Warszawie.

Eksperci podkreślali, że choć rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym i przyczyną największej liczby zgonów z powodu choroby nowotworowej, a odsetek wskazujący na przeżycie chorych po pięciu latach od diagnozy nie przekracza 15 proc., Ministerstwo Zdrowia przeznacza na leczenie chorych z rakiem płuca nie więcej niż 2 proc. całkowitych wydatków na programy lekowe.

Zwracali także uwagę, że każdego roku odnotowuje się na świecie 1,5 mln nowych zachorowań na raka płuca. W Polsce liczba ta wynosi ponad 20 tys. Tyle samo osób chorych na ten nowotwór umiera rocznie w naszym kraju. Co piąty mężczyzna, pacjent onkologiczny, choruje w Polsce właśnie na raka płuca. W przypadku kobiet, pacjentek onkologicznych, problem raka płuca dotyczy co dziesiątej osoby. Ponadto od 2007 r., czyli od dekady, utrwala się w Polsce wyraźny trend wskazujący na większą umieralność kobiet z powodu raka płuca, niż z powodu raka piersi.

Zarejestrowane, ale niedostępne
Prof. Rodryg Ramlau z Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, prezes Polskiej Grupy Raka Płuca, przypomniał, że od czasu powstania PGRP, tj. od 2002 r. w terapii tego nowotworu na świecie zmieniło się bardzo wiele, ale polscy pacjenci nadal mają problemy z dostępnością nowoczesnego leczenia.

Przypomnijmy: spośród leków zarejestrowanych na terenie UE w terapii raka płuca dla pacjentów w Polsce dostępne są: leki cytostatyczne (pemetreksed), erlotynib, gebitynib, afatynib oraz od jesieni 2016 r. także kryzotynib.

Chorzy z rakiem płuca w naszym kraju nie mają natomiast dostępu do: bewacyzumabu, nintedanibu, cerytynibu, niwolumabu, pembrolizumabu, ramucyrumabu i osimertynibu.

- Tymczasem nowoczesne leki ukierunkowane molekularnie oraz o leki immunokompetentne, które pojawiły się w ostatnich latach, radykalnie zmieniają losy chorych - zauważył prof. Dariusz Kowalski z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Ekspert wskazywał, że 60-70 proc. chorych z rakiem płuca jest kwalifikowanych wyłącznie do leczenia paliatywnego, które jest jednakże aktywnym leczeniem onkologicznym, stawiającym sobie za cel poprawę jakości życia pacjenta oraz wydłużenie jego czasu przeżycia.

Nowe definicje
- Coraz lepsze efekty w tym zakresie zaczęto uzyskiwać po pojawieniu się leków ukierunkowanych molekularnie, dedykowanych poszczególnym populacjom. Dobrym przykładem może być pacjent z mutacją EGFR leczony przez cztery lata w naszej klinice inhibitorami kinazy tyrozynowej, u którego uzyskaliśmy całkowitą regresję zmiany. Przez cały czas trwania terapii mężczyzna mógł pracować i prowadzić normalne życie - mówił prof. Kowalski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH