Powstają "centra hipertermii". Eksperci protestują Eksperci podkreślają, że nie ma na świecie wiarygodnych badań, które udowodniłyby, iż hipertermia leczy nowotwory Fot. Archiwum RZ

Towarzystwa onkologiczne protestują przeciwko zabiegom prowadzonym przez "centra hipertermii" w kilku polskich miastach. Są one najbardziej popularne w Niemczech (ponad 260 ośrodków), gdzie uznaje się je za czwarty filar leczenia onkologicznego, razem z chemioterapią, radioterapią i chirurgią onkologiczną.

Hipertermia jest planową, kontrolowaną techniką nagrzewania guzów nowotworowych, prowadzącą do zniszczenia komórek bądź zahamowania ich wzrostu. Wykorzystuje się do tego specjalną aparaturę, która "podgrzewa" chorego do temperatury ok. 38-43°C. Wywołana tym sposobem "sztuczna gorączka" mobilizuje układ odporności do walki i przyspiesza rozpad komórek nowotworowych - informuje Dziennik Bałtycki.

W Polsce przeciw tej terapii protestują wszystkie towarzystwa onkologiczne - Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Onkologii Klinicznej, Radioterapii, Chirurgii Onkologicznej, Brachyterapii oraz Polska Unia Onkologii. Ich przedstawiciele zapewniają, że nie ma na świecie wiarygodnych badań, które udowodniłyby, iż hipertermia, czyli podgrzewanie całego ciała, leczy nowotwory.

Zdanie to podziela Magdalena Kręczkowska, prezes Fundacji Onkologicznej Dum Spiro-Spero. Jak wyjaśnia, w ciągu sześciu lat działalności Fundacja nie miała żadnego sygnału, że hipertermia ogólnoustrojowa komuś pomogła.

Inaczej sprawa wygląda w odniesieniu do chemioterapii dootrzewnowej w warunkach hipertermii (HIPEC), która w ocenie specjalistów jest obiecującym postępowaniem, mogącym pomóc chorym na raka jajnika.

Czytaj: Terapia raka jajnika: HIPEC daje przedłużenie okresu wolnego od nawrotu choroby

Prof. Beata Śpiewankiewicz, kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. zwraca uwagę, że metoda ta dotyczy głównie chorych z nawrotowym rakiem jajnika (nawrót choroby co najmniej po roku od leczenia pierwotnego ze względu na tzw. platynowrażliwość, która związana jest z lepszą odpowiedzią na HIPEC). Późne wznowy po kilku rzutach chemioterapii także kwalifikują się do tego leczenia pod warunkiem spełnienia ścisłych kryteriów.

Integralną częścią HIPEC jest kojarzenie go z leczeniem systemowym rozpoczętym około 3 tygodnie po zabiegu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH