Posłowie: potrzebny jest nowy narodowy plan walki z rakiem

Polsce potrzebny jest nowy narodowy plan walki z rakiem, aby poprawić skuteczność leczenia i wykrywania chorób nowotworowych - przekonywali w czwartek (6 lutego) posłowie podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Spotkanie zorganizowano z okazji przypadającego 4 lutego światowego dnia walki z rakiem, który w tym roku obchodzony był po raz czternasty.

Prezes Polskiej Unii Onkologii Janusz Meder zaznaczył, że w naszym kraju co roku wykrywa się 160 tys. nowych zachorowań na nowotwory, które u 92 tys. chorych prowadzą do zgonu. Tak duża umieralność spowodowana jest tym, że aż u 70 proc. osób choroba nowotworowa wykrywana jest w stadium zaawansowanym, gdy leczenie jest trudniejsze i bardziej kosztowne. - Musimy to jak najszybciej zmienić - dodał.

Poseł Maciej Orzechowski (PO) podkreślił, że na realizację Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych każdego roku przeznacza się około 200 mln zł, ale aż dziesięciokrotnie więcej co roku wydajemy na chemioterapię. Dodał, że koszty leczenia nowotworów mogłyby być mniejsze, gdyby w większym zakresie były one wcześniej wykrywane.

Podkreślono, że jedynym sposobem wczesnego wykrywania nowotworów jest prewencja polegająca na regularnym poddawaniu się badaniom diagnostycznym. Warto również zmienić styl życia. Aż jednej trzeciej zachorowań na nowotwory można uniknąć dzięki zaprzestaniu palenia tytoniu, zmianie odżywiania i większej aktywności fizycznej.

- Nowotwór wcześnie wykryty jest całkowicie wyleczalny, a przynajmniej można uzyskać bardzo długie przeżycia - podkreślił dr Meder. Niestety, Polacy wciąż nie są przekonani do bezpłatnych badań przesiewowych, służących wczesnemu wykrywaniu raka piersi i szyjki macicy oraz jelita grubego i prostaty. Na przykład z cytologii korzysta jedynie co czwarta zapraszane na takie badanie kobieta, mimo że jest ono refundowane.

Posłanka Beata Małecka-Libera (PO) zwróciła uwagę, że jedną z przeszkód są mity na temat nowotworów, np. że o raku lepiej w ogóle nie mówić.

- Wręcz przeciwnie, o raku należy mówić, zarówno z lekarzem i pielęgniarką, jak i z najbliższymi oraz znajomymi. Musimy również przestać postrzegać pacjentów onkologicznych jako nieuleczalnie chorych. To nieprawda, wielu z nich żyje bardzo długo, są wśród nas, prowadzą normalne życie - dodała.

Szymon Chrostowski z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych stwierdził, że sam jest tego przykładem - przed 12 laty wykryto u niego raka nerki oraz jądra. Dziś namawia innych, żeby się badać, a w razie wykrycia choroby - podjąć leczenie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH