Ponad 70 proc. młodych onkologów jest wypalonych zawodowo

W Europie aż 71 proc. onkologów przed 40. rokiem życiem przyznało, że jest wypalonych zawodowo - wykazały badania opublikowane podczas kongresu onkologicznego. Podobnie jest w USA.

Najnowsze badania, przedstawione w Madrycie podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO), przeprowadzono na zlecenie ESMO wśród 595 onkologów z całej Europy, którzy nie przekroczyli jeszcze czterdziestki. Wykazały one, że wypalenie zawodowe wśród lekarzy specjalizujących się w leczeniu nowotworów nie jest jedynie marginalnym, lecz powszechnym w tej specjalności problem. W jednakowym stopniu dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

- Na całym naszym kontynencie średnio 71 proc. młodych onkologów twierdzi, że jest wyczerpanych psychicznie - powiedziała kierująca badaniami dr Susana Banerjee z Royal Marsden NHS Trust w Londynie.

Najbardziej przemęczeni są onkolodzy w Europie Środkowej. W tym regionie aż 84 proc. ankietowanych lekarzy stwierdziło, że jest wypalonych zawodowo. Najmniej narzekają onkolodzy w Europie Północnej, gdzie 52 proc. z nich przyznało się do zmęczenia wykonywaną profesją.

- Wypaleni zawodowo są zarówno młodzi, jak starsi, bardziej doświadczeni onkolodzy, o tym jednak na ogół niechętnie się mówi - powiedział prof. Tadeusz Pieńkowski, kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.

Prof. Pieńkowski uważa, że przemęczenie onkologów jest dość powszechne również w USA. Polski specjalista powołał się na sondaż, z którego wynika, że spośród wszystkich specjalności medycznych najbardziej wyczerpani są onkolodzy. Potwierdzają to badania opublikowane na początku czerwca 2014 r. podczas kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO). Wykazały one, że 35 proc. amerykańskich onkologów chciałoby zmienić pracę w najbliższych dwóch lat.

Dr Banerjee podkreśliła, że onkolodzy mają wiele satysfakcji z wykonywania swej specjalności, jednak pracują pod ogromny obciążeniem i są ciągle narażeni na silne stresy. Z tego powodu po pewnym czasie czują wypaleni.

Kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Jacek Jassem, do niedawna prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, powiedział, że praca onkologów należy do najbardziej stresujących.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH