Podlaskie: Fundusz sfinansuje nowe programy lekowe

Dzięki tym programom na łatwiejszy dostęp do specjalistycznych terapii mogą liczyć pacjenci z czerniakiem złośliwym, zaawansowanym rakiem jajnika oraz dzieci, u których zdiagnozowano nadmiar żelaza w organizmie - wyjaśnia Adam Dębski, rzecznik Podlaskiego OW NFZ.

Umowy z wyłonionymi świadczeniodawcami będą obowiązywały od 1 czerwca br. do końca 2014 r.

Program leczenia czerniaka złośliwego skóry wemurafenibem obejmie osoby powyżej 18. roku życia, z nieresekcyjnym i uogólnionym czerniakiem. Cykl leczenia obejmuje 28 dni.

- Fundusz opłaci zarówno koszt podania leku, jak i niezbędne badania - zarówno przed włączeniem leczenia, jak i w jego trakcie - wyjaśnia Dębski. - Do końca 2013 r. przeznaczymy na ten cel niemal 308 tys. zł. Program będzie realizować Białostockie Centrum Onkologii - dodaje.

Program "Leczenie doustne stanów nadmiaru żelaza w organizmie" jest natomiast adresowany do pacjentów od 2. do 18. roku życia, u których występuje przewlekłe obciążenie żelazem w wyniku częstych transfuzji krwi.

- Pacjenci będą leczeni deferazyroksem, a kwalifikacji do leczenia w tym programie będzie dokonywał specjalny zespół koordynacyjny. Tylko w tym roku Fundusz przeznaczy na leczenie tych chorych w ramach programu około 122 tys. zł. Program będzie realizować Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku - zaznacza rzecznik.

Leczenie zaawansowanego raka jajnika przy wykorzystaniu substancji czynnej bevacyzumab obejmie pacjentki powyżej 18. roku życia z rakiem jajnika, jajowodu lub pierwotnym rakiem otrzewnej. Dotychczas ten rodzaj leczenia odbywał się w ramach chemioterapii niestandardowej. Pacjentki leczone bevacyzumabem będą go otrzymywać w 18 cyklach (co 3 tygodnie). Na realizację programu NFZ przeznaczy w tym roku ponad 161 tys. zł. Program będą realizować Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Białostockie Centrum Onkologii.

Podlaski NFZ od maja realizuje też trzy inne nowe programy lekowe. To leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym (w konkursie wyłoniono Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku oraz Szpital Wojewódzki w Suwałkach), leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu (realizowany przez USK) i leczenie ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej (realizowany przez USK). Na te programy przeznaczono ponad 760 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH