Podkarpackie: samorząd szuka pieniędzy na dziecięcą onkologię

Na Podkarpaciu żaden szpital nie zajmuje się leczeniem chorób nowotworowych u dzieci. Samorząd województwa na uruchomienie takiego oddziału przeznaczył 7 mln zł. To jednak za mało na sfinalizowanie inwestycji.

Taki oddział ma powstać w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Zarząd Województwa Podkarpackiego decyzję o nadbudowie Bloku Dziecięcego H 1 z przeznaczeniem na utworzenie oddziału onkohematologii dziecięcej podjął już w zeszłym roku. 

Średniorocznie poza województwem leczonych jest około 60 tutejszych dzieci. Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ z tytułu migracji pacjentów płaci rocznie około 5 mln zł. Szacuje się, zaś że po utworzeniu oddziału z każdym kolejnym rokiem będzie wzrastała ilość leczonych dzieci z uwagi na wzrastająca zachorowalność na choroby nowotworowe oraz zdobywane doświadczenie i wzrost zainteresowania ośrodkiem.

Jak informuje nas Tadeusz Pióro, członek zarządu województwa podkarpackiego odpowiedzialny za służbę zdrowia na powyższe zadania w budżecie roku 2013 samorząd województwa przeznaczył środki w wysokości 7 mln zł, co jest kwotą niewystarczającą na sfinalizowanie całości inwestycji.

- Problem polega na tym, że musimy znaleźć dodatkowe źródło finansowania. Na pewno nie może dojść do sytuacji w której rozpoczynamy budowę i zostawiamy ją w połowie ze względu na brak pieniędzy - zaznacza nasz rozmówca.

Podkarpacki samorząd zapewnia, że zależy mu na tym, żeby taki oddział powstał i to właśnie w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie za względu na działający tam specjalistyczny oddział dziecięcy.

Oddział onkohematologii musi spełnić restrykcyjne wymogi pod względem sanitarno-epidemiologicznym. Oddział taki prowadzi diagnostykę i leczenie pełnego zakresu chorób nowotworowych, a także schorzeń hematologicznych (białaczki, chłoniaki, wszystkie guzy lite, niedokrwistości, skazy krwotoczne, neutropenie). Musi również powstać pracownia leków cytostatycznych przy szpitalnej aptece.

- Powstanie takiego oddziału to jeden z priorytetów dla województwa.  Mam nadzieję że w tym roku uda się sfinalizować nasze plany, a w roku 2014 zostaną już przyjęci pierwsi pacjenci - oznajmia Tadeusz Pióro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH