Podkarpackie: 4 mln zł na projekt wczesnego wykrywania nowotworów piersi i szyjki macicy Celem projektu jest zwiększenie świadomości kobiet w zakresie profilaktyki m.in. raka szyjki macicy Fot. Archiwum

Zakup nowoczesnego sprzętu cyfrowego do badania kobiet w kierunku wczesnego wykrywania raka, a także cykl szkoleń dla lekarzy i położnych oraz dla mieszkanek Podkarpacia obejmuje projekt realizowany przez Mielecką Fundację SOS Życie. Koszt projektu to prawie 4 mln zł.

Założycielka i szefowa Fundacji Łucja Bielec poinformowała, że projekt otrzyma dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 w wysokości 85 proc.

Dzięki dotacji Fundacja kupi najnowocześniejszy cyfrowy sprzęt do ośrodka stacjonarnego oraz cytomammobusu. Będzie to mammograf, oprogramowanie oraz specjalny system, który pomoże w kompleksowej realizacji projektu w zakresie badań, komunikacji i obsługi pacjentek, oraz w archiwizacji wyników badań.

W ramach projektu przeszkolone zostaną też położne i lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Oni następnie będą prowadzić w terenie szkolenia i warsztaty dla kobiet.

Bielec podkreśliła, że szkolenia i warsztaty w zakresie wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy obejmą także badania. Są one skierowane szczególnie do kobiet, które do tej pory nie uczestniczyły w badaniach profilaktycznych i są aktywne zawodowo. Będą prowadzone w poszczególnych gminach i miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców na terenie całego regionu  podkarpackiego.

- Uczestniczki będą się uczyły samobadania piersi, poznają też wagę skuteczności regularnego badania cytologicznego - wymieniała Bielec.

Zajęcia edukacyjne i badania w terenie w ramach realizacji projektu ruszą prawdopodobnie na przełomie roku. Wcześniej Fundacja przeszkoli lekarzy i położne. Realizacja projektu potrwa do końca 2020 roku.

Szefowa Fundacji zaznaczyła, że realizacja projektu jest odpowiedzią na niedostateczny poziom świadomości mieszkanek Podkarpacia w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych oraz na niski poziom uczestnictwa kobiet w badaniach profilaktycznych, co w konsekwencji prowadzi - jak zauważyła Bielec - do wzrostu zachorowalności i umieralności na te nowotwory.

- Liczymy, że dzięki projektowi zwiększy się świadomość kobiet, które zaczną się badać, by w porę wykryć raka piersi i raka szyjki macicy - dodała Bielec.

W ramach przedsięwzięcia przygotowane zostaną też materiały edukacyjne. Realizacji programu towarzyszyć będą kampanie promocyjno-informacyjne.

Partnerami przedsięwzięcia są: Federacja Stowarzyszeń "Amazonki" oraz Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej z Kolbuszowej. Do współpracy przy realizacji projektu Fundacja zaprasza też samorządowców każdego szczebla z województwa podkarpackiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH