Płock: pierwsze zgłoszenia do regionalnego programu onkologicznego Celem Płockiego Programu Onkologicznego jest m.in. utworzenie w tym mieście wielofunkcyjnej, specjalistycznej placówki, w tym zajmującej się diagnostyką i leczeniem nowotworów. Fot. archiwum

Do opracowania i wdrożenia zainicjowanego przez Okręgową Izbę Lekarską (OIL) w Płocku kompleksowego, regionalnego programu onkologicznego zgłosiło się osiem lokalnych podmiotów i instytucji. Ich przedstawiciele powołają wkrótce zespół koordynujący projekt.

Według OIL, celem Płockiego Programu Onkologicznego jest m.in. utworzenie w tym mieście wielofunkcyjnej, specjalistycznej placówki, w tym zajmującej się diagnostyką i leczeniem nowotworów, a także kształceniem kadr medycznych na potrzeby takiego ośrodka.

Z opublikowanych w poniedziałek przez OIL danych wynika, że akces do projektu, oprócz samorządu lekarskiego, zgłosili także: prezydent Płocka Andrzej Nowakowski (PO) i przewodniczący tamtejszej rady miasta, starosta płocki, Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, a także uczelnie: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica i Politechnika Warszawska oraz poseł Marek Opioła (PiS), jako jedyny z płockich parlamentarzystów.

Prezes OIL Jarosław Wanecki zwrócił uwagę, że wśród podmiotów i instytucji, które dotąd nie zgłosiły akcesu do programu, a uczestniczyły w pierwszym spotkaniu poświęconym temu przedsięwzięciu, deklarując wstępnie zainteresowanie projektem, znalazły się m.in. PKN Orlen i Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

PKN Orlen podkreślił, że jako firma społecznie odpowiedzialna, zawsze jest otwarty na działania służące mieszkańcom Płocka i regionu. Powinny mieć one jednak wymiar konkretnej propozycji wypracowanej przez zespoły specjalistów, opartej na wynikach profesjonalnych badań i analiz. Dzisiaj idea projektu onkologicznego to na razie dobre intencje wszystkich zainteresowanych środowisk i trudno deklarować konkretne działania - zaznaczyła spółka, odpowiadając na pytania PAP.

PKN Orlen zapowiedział, że po zapoznaniu się ze szczegółami projektu, zakresem prac i odpowiedzialności, z zaangażowaniem przystąpi do rozważenia wsparcia merytorycznego lub finansowego Płockiego Programu Onkologicznego.

Do chwili nadania tej depeszy Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego nie odpowiedział na pytanie, czy zamierza przystąpić do przedsięwzięcia.

- Projekt jest nadal otwarty. Kolejne chętne podmioty, instytucje czy osoby mogą złożyć akces w każdej chwili. Najważniejsze jest bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Płocka i północnego Mazowsza. Chcemy jak najszybciej zająć się konkretami - powiedział PAP Wanecki. Dodał, że zgłaszający akces do Płockiego Programu Onkologicznego zostaną zaproszeni na pierwsze spotkanie robocze, planowane na początku lutego, w trakcie którego ukonstytuuje się zespół koordynujący projekt.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH