Płock: inicjatywa regionalnego programu onkologicznego Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku ma plan utworzenia w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zakładu radioterapii. Fot. archiwum

Okręgowa Izba Lekarska (OIL) w Płocku we współpracy z lokalnymi władzami, placówkami medycznymi i uczelniami, chce powołać zespół, który opracuje i wdroży kompleksowy, regionalny program onkologiczny, obejmujący także sąsiednie powiaty.

Zespół miałby koordynować działania zmierzające do utworzenia w Płocku wielofunkcyjnego ośrodka onkologicznego oraz kształcenia kadr medycznych na potrzeby tej placówki. Elementami projektu byłyby także badania naukowe, w tym dotyczące wpływu zanieczyszczeń powietrza na zachorowalność mieszkańców regionu na nowotwory, a także inicjatywy profilaktyczne i edukacyjne, prozdrowotne.

W środę (18 stycznia) odbyło się pierwsze spotkanie, dotyczące powołania Płockiego Programu Onkologicznego, zorganizowane przez tamtejszą OIL. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele władz miasta, szefowie tamtejszych publicznych i niepublicznych placówek medycznych oraz uczelni, a także PKN Orlen.

Jak podkreślił prezes płockiej OIL Jarosław Wanecki, pomysł powołania Płockiego Programu Onkologicznego jest odpowiedzią na niepokój mieszkańców miasta i okolic związany z ich bezpieczeństwem zdrowotnym. Przypomniał o marszu płocczan, w którym w październiku 2016 r. ulicami miasta przeszło kilkaset osób, domagających się wyjaśnień na temat odnotowanego tam wcześniej podwyższonego stężenia benzenu.

- Potrzebujemy jednolitego, kompleksowego projektu - przekonywał Wanecki. Zaznaczył, iż OIL oczekuje w najbliższym czasie na formalne deklaracje przystąpienia do projektu od poszczególnych uczestników spotkania, wraz z określeniem przez nich zakresu konkretnych inicjatyw. - Na konkretne decyzje czekają ludzie - argumentował szef płockiej OIL.

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku Stanisław Kwiatkowski poinformował, że placówka ta ma plan utworzenia w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zakładu radioterapii, który wybudowany przez specjalistyczny podmiot miałby ruszyć najpóźniej z początkiem 2019 r. - szpital ogłosił już przetarg na wydzierżawienie ok. 0,5 ha gruntu, na którym miałby powstać obiekt.

- Jest duża szansa, że zakład radiologii w Płocku powstanie - oświadczył Kwiatkowski. Zastrzegł przy tym, że powodzenie projektu zależy w dużej mierze od decyzji w sprawie kontraktu z NFZ na usługi związane z działalnością nowej placówki.

We wrześniu 2016 r. radni Płocka przyjęli apel do premier i ministra środowiska o objęcie specjalnym nadzorem w zakresie ochrony środowiska spółek grupy PKN Orlen oraz instytucji ustawowo zobowiązanych do kontroli największych podmiotów przemysłowych. Jak zaznaczyli, "Płock jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych środowiskowo miast w Polsce" i "liderem polskich statystyk umieralności na nowotwory płuc i oskrzeli spośród miast na prawach powiatu".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH