Piła: pacjenci spotkali się ze specjalistami z centrum onkologii FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

"Pacjenci partnerem w tworzeniu polityki w zakresie opieki onkologicznej" - pod tym hasłem odbyło się kolejne z cyklu spotkań Wielkopolskiego Centrum Onkologii z pacjentami.

Tym razem, merytoryczna debata została zorganizowana w Pile, w której powstaje filia WCO - Regionalny Ośrodek Radioterapii. Otwarcie ośrodka planuje się na rok 2018, a całe przedsięwzięcie przebiega we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Pile.

- To dzięki stowarzyszeniom i organizacjom pacjentów, jesteśmy w stanie na bieżąco poznawać opinie, potrzeby i postulaty pacjentów. Prowadzony przez nas cykl spotkań z pacjentami umożliwia równoprawne partnerstwo, za pomocą którego wspólnie dążymy do poprawy sytuacji walczących z chorobą osób - powiedział prof. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Jednym z kluczowych tematów spotkania był rak piersi, który jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u polskich kobiet. Liczba pacjentek wzrasta w szybkim tempie, ale mają utrudniony dostępem do nowoczesnego leczenia i finansowania terapii.

15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, który stanowi doskonałą okazję do szczególnego skupienia się na trudnej sytuacji pacjentek zmagających się z tym ciężkim nowotworem.

- Nie możemy zgodzić się na to, by kobiety, u których wykryto podejrzaną zmianę, która potencjalnie może okazać się zmianą nowotworową, były pozostawiane same sobie - zaznaczyła podczas spotkania Jolanta Przyborowska ze Stowarzyszenia Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna w Pile.

- Sytuacja pacjentek z rakiem piersi jest szczególnie ciężka. Polki muszą prowadzić nieustanną walkę o dostęp do leczenia. Chciałybyśmy znaleźć się w sytuacji, w której zmagająca się z chorobą kobieta nie musi jednocześnie walczyć również o samo prawo do opieki, możliwości leczenia, czy wsparcie psychologiczne - dodała Dorota Piechowiak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH