ONKOLOGIA
Lek KEYTRUDA® (pembrolizumab) został zarejestrowany w Unii Europejskiej w leczeniu zaawansowanego czerniaka. To nowa opcja terapeutyczna zarówno dla pacjentów, którzy nie odpowiedzieli na wcześniejsze leczenie oraz dla tych, którzy jeszcze nie byli leczeni.
Lek KEYTRUDA® został zarejestrowany w leczeniu zaawansowanego (nieoperacyjnego lub przerzutowego) czerniaka u osób dorosłych. Komisja Europejska zarejestrowała lek KEYTRUDA na podstawie danych z badań klinicznych przeprowadzonych z udziałem ponad 1500 pacjentów. Podczas badania leku odsetek odpowiedzi był tak korzystny, że jedno z badań klinicznych (KEYNOTE-006) zostało przerwane wcześniej.
Wyniki badań zostały przedstawione podczas Zjazdu Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem (AACR) w kwietniu 2015 r. i opublikowane w New England Journal of Medicine.
Lek KEYTRUDA to przeciwciało anty-PD-1 aktywujące do walki z nowotworem układ odpornościowy pacjenta. W badaniu KEYNOTE-006 porównywano dwa leki wykorzystujące dwa mechanizmy działające na odmienne szlaki immunologicznego punktu kontrolnego: PD-1 i CTLA-4.
- W tym badaniu przeciwciało anty-PD-1(KEYTRUDA) redukowało ryzyko zgonu o ponad 30 procent w porównaniu z ipilimumabem (przeciwciałem anty-CTLA-4) w leczeniu zaawansowanego czerniaka - mówi dr Roger Perlmutter, szef Działu Badawczego MSD.
Decyzja Komisji Europejskiej jest oparta o wyniki trzech badań klinicznych KEYNOTE - 001, 002 i 006. Badania te miały ocenić skuteczność i bezpieczeństwo leczenia pembrolizumabem pacjentów z zaawansowanym czerniakiem w różnych sytuacjach terapeutycznych (wcześniejsze leczenie,
czynniki prognostyczne, charakterystyka nowotworu oraz obecność lub brak mutacji BRAF)
Badanie KEYNOTE-006 wykazało istotną przewagę leku KEYTRUDA (pembrolizumab) nad ipilimumabem pod względem czasu przeżycia wolnego od progresji (PFS), całkowitego czasu przeżycia (OS) oraz ogólnego odsetka odpowiedzi (ORR), a także wykazało mniejszą częstość poważnych zdarzeń
niepożądanych. 24 marca 2015 r. firma MSD ogłosiła, że badanie KEYNOTE-006 zostanie zakończone przed terminem z powodu bardzo wysokiej skuteczności leczenia preparatem.
Odsetek rocznych przeżyć po pembrolizumabie wyniósł 74 proc.w grupie przyjmującej lek co dwa tygodnie oraz 68 proc. w grupie przyjmującej lek co 3 tygodnie. W przypadku ipilimumabu odsetek ten wyniósł 58 proc.
KEYTRUDA® to humanizowane przeciwciało monoklonalne, które blokuje interakcję pomiędzy receptorem PD-1 i jego ligandami: PDL-1 oraz PDL2, przywracając limfocytom zdolność do prawidłowej odpowiedzi immunologicznej, skutecznej reakcji organizmu na komórki nowotworowe.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- 14:57 Gowin: ministerstwo nie będzie niczego narzucać w sprawach statutów uczelni
- 14:30 Co zawiera projekt nowelizacji ustawy ws. cen prądu?
- 13:55 Szumowski: e-skierowania to lepsze wykorzystanie zasobów w ochronie zdrowia
- 13:45 Białystok: jest kolejna edycja Uniwersytetu Profilaktyki Psychogeriatrycznej
- 13:20 Katowice: ważą się losy oddziału dermatologicznego dla dzieci
- 12:40 Włoszczowa: powiat daje młodym lekarzom stypendium i mieszkanie
- 12:15 Nowe przepisy unijne szansą dla polskich farmaceutyków?
- 1 Grożenie, że szpitale powiatowe zostaną zamknięte, to strachy na Lachy
- 2 Z roku na rok spada sprawność fizyczna dzieci w Polsce. Czy ten trend można odwrócić?
- 3 Medicover przejmie za ponad 300 mln zł szpitale Neomedic
- 4 MRPiPS: centra opiekuńcze i opieka wytchnieniowa w ramach wsparcia niepełnosprawnych
- 5 Emilewicz: kończymy prace nad projektem nowego Prawa zamówień publicznych
- 6 Ryki: nie wiadomo kiedy szpital wznowi działalność
- 7 Prof. Czauderna: system odszkodowawczy za zdarzenie niepożądane działa wadliwie
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych