Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 24-02-2015 13:46

Pakiet onkologiczny: szpitale szukają radiologów na Słowacji

SPSK nr 1 w Lublinie szuka specjalistów od nowotworów na Słowacji. Jeśli ich nie znajdzie, być może wycofa się z pakietu onkologicznego. W kraju specjalistów znaleźć nie mogą, bo obowiązuje ich zakaz konkurencji.

Pakiet onkologiczny miał być lekarstwem na kolejki do specjalistów od nowotworów. Założenie ministerstwa było takie, że od chwili zgłoszenia się pacjenta do specjalisty do rozpoczęcia leczenia minie tylko dziewięć tygodni.

Jednym z etapów tej ścieżki jest kwalifikacja pacjenta do leczenia przez specjalny interdyscyplinarny zespół. Wybiera on najskuteczniejszy sposób terapii oraz ustala harmonogram. W skład konsylium wchodzą onkolog kliniczny, chirurg, radiolog, radioterapeuta, psycholog i pielęgniarka lub inny pracownik medyczny.

Niestety w woj. lubelskim dramatycznie brakuje radioterapeutów, którzy muszą wejść w skład konsylium. Jest ich tylko 47. Dyrektorzy szpitali oferują im sowite pensje (nawet 25 tys. zł), ale nawet one często nie są w stanie skłonić radioterapeutów do zmiany pracy.

O tym, że niełatwo ściągnąć takiego specjalistę do swojego szpitala, przekonał się Adam Borowicz, dyrektor szpitala klinicznego w Lublinie. Od początku roku nie może on pozyskać radioterapeuty. Dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej zabroniła np. swoim pracownikom pracy w innych szpitalach. Poza województwem jest podobnie.

Dlatego szuka radioterapeuty na Słowacji. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby pracował w Polsce. 

Więcej: m.lubin.gazeta.pl