Pakiet onkologiczny: lekarze i dyrektorzy wskazują słabe punkty

Pakiet onkologiczny jest bardzo potrzebny, ale warto było jednak poświęcić więcej czasu na jego lepsze przygotowanie - podkreślali dyrektorzy ośrodków onkologicznych i lekarze, uczestnicy konferencji zorganizowanej w środę (4 lutego) w Warszawie z okazji "Światowego Dnia Walki z Rakiem".

- Jeżeli 30 grudnia 2014 r. pojawiały się zarządzenia obowiązujące od 1 stycznia 2015 r., to można się domyślać, że powodowało to problemy - wskazywała Małgorzata Zaława-Dąbrowska, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Lecznictw Otwartego Warszawa-Żoliborz. Oczywiste, że w noc sylwestrową trudno było nauczyć lekarzy wypełniania kart DILO.

Dodała: - Obecnie widać już, że potrzebne są zmiany: lekarz POZ może wystawić kartę DILO w przypadku podejrzenia nowotworu, a specjalista z AOS tylko w przypadku stwierdzenia nowotworu. To nie jest dobre rozwiązanie. Warto się temu przyjrzeć jeszcze raz - dodała Małgorzata Zaława-Dąbrowska.

O współpracy onkologów i lekarzy POZ
Prof. Jacek Fijuth, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego zwracał uwagę na konieczność szerszego włączenia lekarzy POZ do procesu diagnostyczno-terapeutycznego i wyposażenie ich w odpowiednie do tego narzędzia, a także na potrzebę przejęcia przez nich opieki nad pacjentami onkologicznymi, którzy zakończyli leczenie.

- Grupa licząca ok. 2 tys. onkologów nie udźwignie tego ciężaru, dlatego m.in. już wiosną ub.r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy towarzystwami onkologicznymi i organizacjami zrzeszającymi lekarzy rodzinnych, określające obszary współpracy obejmujące m.in. profilaktykę pierwotną i wtórną - mówił prof. Fijuth.

Jego zdaniem, niezbędny wydaje się także stały kontakt pomiędzy onkologami a lekarzami POZ - powinni przekazywać sobie nawzajem informacje o chorych i pomagać sobie w ich prowadzeniu. Na Zachodzie jest już od dawna normą, że lekarze piszą do siebie takie listy.

Przewodniczący ZG PTO podkreślał, że priorytetem wydaje się także szybkie opracowanie zaleceń dla lekarzy POZ, dotyczących postępowania w przypadku podejrzenia nowotworu. - Takie zalecenia winny zyskać rangę dokumentu poprzez akceptację MZ i NFZ. Niezbędne jest też określenie zasad postępowania z chorym po zakończeniu leczenia - dodał.

Prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej przekonywał, że lekarze POZ mają dużą wiedzę na temat nowotworów, o czym mógł się przekonać prowadząc dla nich szkolenia.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH