Pakiet onkologiczny do poprawki: łatwiej o zieloną kartę i opiekę hospicyjną Zmiany wejdą w życie prawdopodobnie dopiero jesienią Fot. Archiwum RZ

Resort zdrowia zamierza wprowadzić zmiany w pakiecie onkologicznym. Zapowiada ustanowienie koordynatorów leczenia pacjenta objętego opieką hospicyjną, a także zniesienie kontroli lekarzy rodzinnych odpowiedzialnych za wydawanie tzw. zielonych kart.

Konstruując pakiet onkologiczny Ministerstwo Zdrowia świadomie nie włączyło do niego hospicjów. Obecnie zmienia zdanie i chce ustanowić koordynatora leczenia pacjenta objętego opieką hospicyjną. Będzie do niego należało nie tylko zapewnienie opieki hospicjum i leczenia bólu, ale także, o ile to potrzebne, radioterapii i chemioterapii paliatywnej - informuje Gazeta Wyborcza.

Drugą poważną zmianą ma być zniesienie kontroli lekarzy rodzinnych: zgodnie z przepisami "pakietowymi" mieli być oni rozliczani z liczby wydanych kart. Na 15 pacjentów, którym je wydali, tj. podejrzewali u nich chorobę nowotworową, musiał być co najmniej jeden, u którego podejrzenie się potwierdziło. W innym przypadku NFZ mógłby zawiesić lekarzowi prawo do wydawania kart DiLO i wysłać na szkolenie z "czujności onkologicznej".

Taki przepis wprowadzono po to, by lekarze nie wykorzystywali zielonej karty do omijania przez pacjentów, u których nie ma podejrzenia nowotworu, kolejek do badań.

Po roku funkcjonowania tego przepisu okazało się jednak, że lekarze rodzinni wypisali je zaledwie 75 tys. pacjentów. Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński zwraca uwagę, że w ciągu całego 2015 r. ani jeden lekarz rodzinny nie "zakwalifikował się" do kontroli NFZ i na szkolenie z "czujności onkologicznej". Dlatego resort zamierza znieść ten przepis. Zmiany wejdą w życie prawdopodobnie dopiero jesienią.

Więcej: wyborcza.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH