Pacjenci z nowotworami skóry potrzebują kompleksowej opieki

Opieka nad chorymi z nowotworami skóry może być lepsza i na pewno bardziej kompleksowa - mówi płk prof. nadzw. dr hab. n.med. Witold Owczarek, kierownik Kliniki Dermatologicznej w Wojskowym Instytucie Medycznym Centralnym Szpitalu Klinicznym MON w Warszawie.

Rynek Zdrowia: - Jak często występują w Polsce nowotwory skóry inne niż czerniak? Jak duża jest skala tego problemu?

Prof. Witold Owczarek: - Stan wiedzy dotyczącej zmian skórnych, nowotworów skóry i profilaktyki niezbędnej w ich zapobieganiu wydaje się dość niski. Jest to niepokojące, ponieważ nowotwory skóry stanowią ok. 1/3 wszystkich wykrywanych nowotworów. Łącznie zachorowania na nowotwory skóry w Polsce zajmują u kobiet drugie miejsce po raku piersi, a u mężczyzn trzecie miejsce po raku płuc i prostaty. W ostatnich latach wzrasta liczba zachorowań i aktualnie ocenia się ją na poziomie 10-15% rocznie. Zdecydowanie najczęstszym nowotworem skóry jest rak podstawnokomórkowy, który  stanowi ok. 65–75% raków skóry oraz ok. 25% wszystkich diagnozowanych nowotworów. Na drugim miejscu znajduje się rak kolczystokomórkowy, stanowiący ok. 20 - 30% raków skóry. Około 1,5 - 2% nowotworów skóry stanowi czerniak, a pozostały, niewielki odsetek obejmuje inne nowotwory skóry. Mimo, że niekiedy są to nowotwory miejscowo złośliwe, które rzadko dają przerzuty, zagrożenie z ich strony jest istotne ze względu na częstość występowania i lokalizację.

- Wiele mówi się o potrzebie kompleksowej opieki nad pacjentami z chorobą nowotworową. Czy i w tym przypadku chaotyczny system utrudnia proces leczenia?

Jeśli chodzi o opiekę nad chorymi z nowotworami skóry to może być ona lepsza i na pewno bardziej kompleksowa. Szkoda, że nie zależy to w chwili obecnej od ośrodków dermatologicznych, ponieważ nie mają one możliwości pełnego wykorzystywania procedur leczniczych dostępnych w naszym kraju. Obecnie diagnozowanie i leczenie zmian skórnych, zarówno łagodnych jak i podejrzanych o rozrost nowotworowy, odbywa się u co najmniej kilku różnych specjalistów m.in. dermatologa, chirurga, onkologa, lekarza medycyny rodzinnej i patomorfologa pomimo, że pacjenci w większości zgłaszają się z problemem do dermatologa. Specjaliści ci zazwyczaj pracują w różnych terminach i przychodniach specjalistycznych zlokalizowanych w wielu różnych miejscach. Wymaga to od pacjentów odbywania podróży pomiędzy poszczególnymi ośrodkami oraz znacząco wydłuża proces diagnostyczny ze względu na terminy oczekiwania na konsultacje.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH