Pacjenci z PBL nadal bez możliwości leczenia ibrutynibem Prof. Krzysztof Giannopoulos; FOT. PTWP

Mimo że od decyzji refundacyjnej dla ibrutynibu upłynęło już kilka miesięcy, pacjenci z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL), a dokładnie z delecją 17p czy mutacją TP 53 nadal nie mają możliwości rozpoczęcia leczenia tym specyfikiem.

W odpowiedzi na pytanie Rynku Zdrowia o przyczynę  opóźnienia w udostępnieniu terapii chorym, Ministerstwo Zdrowia przypomina, że program lekowy „Ibrutynib w leczeniu chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową (ICD-10 C91.1)” widnieje na wykazie leków refundowanych od 1 września br.

„Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej umożliwia Prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia wydanie zarządzenia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej, na podstawie którego Oddziały Wojewódzkie NFZ wszczynają postępowanie konkursowe” - czytamy w piśmie z MZ.

„Ww. rozporządzanie nie zostało jeszcze wydane, powinno to nastąpić w połowie listopada. Następnie odbywają się procedury kontraktowania programu przez Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia. Skutkuje to zawarciem umowy między Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia a świadczeniodawcą, który będzie realizował świadczenie gwarantowane, w tym przypadku program lekowy.” - czytamy dalej.

Resort zdrowia zauważa, że program lekowy daje pacjentom możliwość realnego dostępu do bezpłatnego leku. Takie postępowanie jest formalnym ustawowym wymogiem, który nie może zostać pominięty.

„W każdym programie lekowym, który jest zawarty w obwieszczeniu ministra zdrowia, są określone kryteria kwalifikacji pacjentów do danego programu. Aby pacjent mógł zostać zakwalifikowany do programu leczenia ibrutynibem, musi spełniać łącznie wszystkie kryteria kwalifikacji: obecność delecji 17p i/lub mutacji w genie TP53, stan sprawności według WHO 0-2, wiek powyżej 18 r.ż.” - wymienia Ministerstwo Zdrowia.

Można skrócić ten czas
Poszczególnym etapom postępowania przygląda się dr Leszek Borkowski,  prezes Fundacji Razem w Chorobie.

- W obwieszczeniu refundacyjnym pojawia się informacja, że nowa cząsteczka będzie udostępniona polskim pacjentom w ramach programu lekowego. Po wejściu w życie takiej decyzji ministra zdrowia prezes NFZ dokonuje zmiany zarządzenia ws. programów lekowych, wcześniej konsultując się z ekspertami, przygotowując dane epidemiologiczne dla województw oraz dokonując wyceny wartości ryczałtu za diagnostykę i monitorowanie - wymienia dr Borkowski. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH