Pacjenci bez wpływu na koncepcję Narodowego Instytutu Onkologii Pacjenci bez wpływu na koncepcję Narodowego Instytutu Onkologii. Fot. Steven Lilley/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Fundacja Onkologiczna Alivia otrzymała z resortu zdrowia negatywną odpowiedź na apel, w którym zwróciła się do MZ o uwzględnienie przedstawiciela pacjentów w składzie zespołu przygotowującego koncepcję Narodowego Instytutu Onkologii.

- Komunikat jest jawnie sprzeczny z deklaracjami pana ministra Łukasza Szumowskiego, który zapowiadał, że organizacje pacjenckie będą aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu systemu opieki zdrowotnej - twierdzi Bartosz Poliński, prezes Alivii. Zaznacza, że minister zdrowia kilkukrotnie publicznie zapewniał o planach uwzględniania głosu przedstawicieli organizacji pacjenckich w kształtowaniu systemu, m.in. podczas swojego pierwszego wystąpienia na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia.

Bartosz Poliński przypomina, że powołanie Narodowego Instytutu Onkologii zapowiedział w expose premier Mateusz Morawiecki. Zwraca uwagę, że dotychczas nie opublikowano żadnych informacji o roli Instytutu w organizacji opieki onkologicznej oraz zarządzaniu systemem w tym zakresie.

Jako istotne wskazywano rozmaite kompetencje, w tym naukowe, zarządcze, jak i polegające na udzielaniu świadczeń - zaznacza prezes Alivii. - Nie wiadomo czy i w jakim zakresie powołanie Instytutu można pogodzić z innymi procedowanymi zmianami w dziedzinie onkologii - świadczeniami kompleksowymi (np. Breast Units), ponowną wyceną świadczeń, pracami nad rejestrami medycznymi.

Wskazuje, że przewodniczącym zespołu do opracowania projektu koncepcji organizacji i funkcjonowania Narodowego Instytutu Onkologii jest prof. Piotr Czauderna, koordynator sekcji ochrony zdrowia Narodowej Rady Rozwoju. 14 lutego Rada zorganizowała w Belwederze konferencję ”Nic nowego o nas bez nas. W poszukiwaniu modelu skutecznego wpływu pacjentów na system ochrony zdrowia w Polsce”.

Poliński zaznacza, że odpowiedź MZ nie zawierała uzasadnienia decyzji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH