Pacjenci apelują o zwiększenie dostępności terapii dla chorych z rakiem płuca Pacjenci apelują o zwiększenie dostępności terapii dla chorych z rakiem płuca. Fot. mat. prasowe

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt marcowej listy refundacyjnej. Wbrew oczekiwaniom organizacji pacjentów resort nie podjął decyzji o zwiększeniu dostępności terapii dla chorych z rakiem płuca - zwraca uwagę Fundacja Onkologiczna Alivia.

Rak płuca jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Z jego powodu umiera każdego roku ponad 23 tysiące chorych, więcej niż z powodu raka piersi i raka jelita grubego łącznie -podkreślają w piśmie do ministra zdrowia przedstawiciele Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca, Stowarzyszenia Polskie Amazonki, Fundacji Onkologicznej Alivia.

Organizacje pacjentów pytają MZ o przyczyny braku pozytywnych decyzji, planowany termin wprowadzenia niezbędnych zmian oraz źródła nierównego traktowania pacjentów onkologicznych.

Zwracają uwagę, że w ostatnich latach organizacje pacjenckie oraz eksperci apelują o głębokie zmiany w zapobieganiu chorobie oraz organizacji leczenia. Wnioskują również o zwiększenie dostępności terapii dla pacjentów z zaawansowaną chorobą, u których nie można przeprowadzić leczenia operacyjnego.

Jak podkreślają, w listopadzie ubiegłego roku wydawało się, że proces powrotu do normalności rozpoczął się. Ministerstwo Zdrowia zwiększyło dostęp do leczenia w trzeciej linii. Jednocześnie resort w przeciągu ostatnich dwóch lat podjął pozytywne decyzje refundacyjne dla dużych grup chorych z rakiem gruczołu krokowego, rakiem piersi oraz rakiem jelita grubego. Pomimo tego, od wielu miesięcy rząd ignoruje chorych, toczących nierówną walkę z chorobą.

Wydatki NFZ wzrastają w 2018 r. o ponad pięć miliardów złotych. Budżet refundacyjny rośnie jednak ośmiokrotnie wolniej niż koszty innych rodzajów świadczeń. W listopadzie ubiegłego roku kilkanaście organizacji pacjenckich z całego kraju zaapelowało o nowelizację planu finansowego NFZ oraz ustalenie zasady przeznaczenia 17% wydatków funduszu na skuteczne i bezpieczne leki.

Przypominają, że ostatnich tygodniach przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia wielokrotnie publicznie przekonywali o istnieniu bezpośredniej korelacji pomiędzy nakładami na refundację a możliwościami wydawania pozytywnych decyzji refundacyjnych. Pomimo tego nie zapowiedziano nowelizacji planu finansowego Funduszu. Nie wiadomo również kiedy pacjenci z rakiem płuca będą mogli liczyć na zakończenie nierównego traktowania względem innych grup chorych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH