Pacjenci apelują do rządu o szansę dla chorych na raka płuca Rocznie na raka płuca zapada w Polsce ok. 22 tys. osób; FOT. Arch. RZ

Jako koalicja organizacji wspierających pacjentów z chorobami nowotworowymi zwracamy się z błagalnym apelem, aby z zapowiedzianych dodatkowych środków budżetowych na ochronę zdrowia sfinansować nowoczesne leczenie pacjentów z rakiem płuca - piszą pacjenci z kilku organizacji do premier Beaty Szydło i ministra zdrowia Konstantego.

„(...) Pragniemy wyrazić głębokie zaniepokojenie dramatyczną dysproporcją pomiędzy ogromną skalą problemu a skrajnie niskimi nakładami przeznaczanymi na skuteczną i bezpieczną farmakoterapię w raku płuca” - czytamy w apelu.

„Zbliża się listopad - Miesiąc Świadomości Raka Płuca. Co roku w naszym kraju ponad 22 tysiące osób słyszy tę diagnozę i niemal tyle samo umiera. Dla znakomitej większości rokowania nie są pomyślne, gdyż choroba najczęściej rozpoznawana jest w zaawansowanym stadium, gdy operacyjne leczenie nie jest już możliwe” - przypominają autorzy listu.

Wskazują, że na rynku dostępnych jest kilka nowoczesnych i wysoce skutecznych terapii dla takich chorych. W zależności od profilu pacjenta z zaawansowanym, niedrobnokomórkowym rakiem płuca, międzynarodowe towarzystwa naukowe rekomendują zastosowanie chemioterapii w połączeniu z inhibitorami angiogenezy, leków ukierunkowanych molekularnie lub terapii immunokompetentnych.

„Na raka płuca umiera więcej osób niż na raka jelita grubego, piersi i gruczołu krokowego łącznie. Tymczasem żadna z wymienionych terapii w leczeniu zaawansowanego, niedrobnokomórkowego raka płuca nie jest refundowana. Chociaż w ostatnich miesiącach wyrażono wolę udostępnienia chorym przynajmniej części wspomnianych nowoczesnych terapii, z najnowszych deklaracji Ministerstwa Zdrowia wynika, że w najbliższym czasie nie możemy liczyć na poprawę dostępu do leczenia z uwagi na niedostatek środków w publicznym systemie finansowania ochrony zdrowia. Zapowiedzi te przyjęliśmy z dużym smutkiem i rozczarowaniem” - piszą pacjenci.

Zwracają uwagę, że w Polsce wydatki na innowacyjne leki stosowane w raku płuca - finansowane w ramach programów lekowych - sięgają tylko 1,7% wydatków na wszystkie programy lekowe w onkologii, podczas gdy aż 25% zgonów z powodu choroby nowotworowej jest spowodowanych rakiem płuca.

„Na szczęście w ostatnich dniach pojawiła się nadzieja: Rząd Pani Premier Beaty Szydło zadeklarował wolę przekazania dodatkowej, znaczącej kwoty na leczenie polskich pacjentów. Miesiąc Świadomości Raka Płuca w listopadzie mógłby więc stać się dla rządu dobrą okazją do poprawy standardów leczenia pacjentów, którzy obecnie są pozostawieni praktycznie bez szans na przeżycie” - czytamy w apelu.

Został podpisany przez przedstawicieli organizacji: Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca (z Gdańska i Szczecina), Polskie Amazonki Ruch Społeczny i Fundacja Onkologicznej Alivia

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH