PTU: rośnie liczba zachorowań na nowotwory stercza, nerki i pęcherza moczowego

13 września w Łodzi, w ramach dorocznego Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego zostanie zorganizowana dla pacjentów uro-onkologicznych otwarta sesja edukacyjna pod hasłem: ”Jeśli zadbam … to wygram”. PTU od lat prowadzi i wspiera programy edukacyjne, mające na celu promowanie postaw prozdrowotnych, a także zwiększenie świadomości znaczenia wczesnej diagnostyki chorób prostaty i dróg moczowych.

Według danych GUS na rok 2010, ponad 13 proc. naszego społeczeństwa to ludzie po 65. roku życia, najbardziej narażeni na zachorowania na nowotwory złośliwe. W ciągu najbliższych 25 lat osób w tym wieku przybędzie o 10 proc., będą one zatem stanowić niemal jedną czwartą populacji (8,35 mln osób).

Jednym z najczęściej występujących u mężczyzn nowotworów jest nowotwór stercza (prostaty). Zwykle pojawia się w 7. i późniejszej dekadzie życia. W tej grupie wiekowej występuje  aż 70 proc. zachorowań i 90 proc. zgonów. Szacuje się, iż do połowy obecnej dekady nastąpi przyrost zachorowań do 13 tys. rocznie, a liczba zgonów w wyniku raka prostaty wyniesie w 2015 r. blisko 5 tys.

Od wielu lat obserwowany jest wzrost zachorowań i wzrost nasilenia ekspozycji na czynniki ryzyka i najprawdopodobniej ta tendencja utrzyma się w najbliższej dekadzie. Natomiast, co optymistyczne, umieralność wśród pacjentów z rakiem prostaty wykazuje w ostatniej dekadzie stabilizację.

W przypadku nowotworów nerki w ostatnich latach obserwuje się znaczne wahania w liczbie zachorowań u obu płci, co utrudnia przygotowanie wiarygodnych prognoz. Liczba zgonów z powodu nowotworów nerki w polskiej populacji (wśród mężczyzn i kobiet) wykazuje rosnącą tendencję. Wzrost ten może wynikać ze starzenia się społeczeństwa, bowiem 70 proc. zachorowań i zgonów u mężczyzn oraz 55 proc. zachorowań  i 80 proc. zgonów wśród kobiet występuje już po 60. roku życia.

Szacuje się, że w 2015 r. liczna zgonów z powodu nowotworu nerki u kobiet i u mężczyzn wyniesie odpowiednio 1 tys. i 1,7 tys. Natomiast umieralność z powodu raka nerki wykazuje niewielką (ale jednak) tendencję malejącą; ocenia się, że powinna się ona w najbliższych latach utrzymać.

Jeśli chodzi o nowotwór pęcherza moczowego, dane epidemiologiczne wskazują, iż w ciągu ostatnich dwóch dekad liczba zachorowań wśród obu płci wzrosła, a tendencja ta utrzyma się w kolejnej dekadzie. W populacji mężczyzn, głównie ze względu na rosnącą liczbę osób po 65. roku życia, zachorowalność wynosi już 60 proc, a odsetek zgonów - 75 proc. Podobnie jest w populacji kobiet.

U mężczyzn, od połowy ostatniej dekady XX wieku, zachorowalność na nowotwory układu moczowego utrzymuje się na stałym poziomie. Alarmujące są natomiast  wskaźniki  zachorowalności  i umieralności kobiet - w tym przypadku  obie te zmienne wykazują tendencję wzrostową i szacuje się, że tendencje te będą kontynuowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH