PTO: promujmy i udostępniajmy badania profilaktyczne w onkologii Wciąż borykamy się z problemem wykrywania nowoworów w wysokich już stadiach zaawansowania. Fot. archiwum RZ (zdj. ilustracyjne)

4 października obchodzony był Światowy Dzień Onkologii. Z tej okazji Polskie Towarzystwo Onkologiczne przypomniało o roli odpowiedniej profilaktyki i dbałości o zdrowie w zmniejszaniu ryzyka zapadalności na choroby nowotworowe.

-  W polskiej onkologii wciąż borykamy się z problemem wykrywania choroby w wysokich już stopniach zaawansowania, co przekłada się następnie na zmniejszenie szans chorych na szybkie i skuteczne poradzenie sobie z dotykających ich schorzeniem - zaznacza wypowiadając się z okazji Dnia prof. dr hab. Jacek Fijuth, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Profesor podkreśla: - Punktem wyjścia do poprawy sytuacji są skuteczne działania profilaktyczne. Zarówno pod kątem dostępności do badań profilaktycznych, jak i dbałości o zdrowie przez samych obecnych oraz potencjalnych pacjentów.

W dużej mierze, to my sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje zdrowie. Przestrzeganie zasad profilaktyki pierwotnej może, w wielu przypadkach, zadecydować o naszym późniejszym zdrowiu. Prowadzenie zdrowego trybu życia istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej.

Europejski Kodeks Walki z Rakiem wskazuje główne zalecenia prozdrowotne, których przestrzeganie może uchronić nas przez rakiem. Zalecenie kładą nacisk m.in. na aktywność fizyczną, odpowiednią i zróżnicowaną dietę, unikanie nałogów, wystrzeganie się nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, a także - regularne poddawanie się badaniom kontrolnym.

- Nałogi znacznie zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu automatycznie umieszcza nas w grupie ryzyka. Tezy te są, oczywiście, bardzo często powtarzane, jednak problem wciąż się pogłębia, dlatego niezbędne jest promowanie działań przestrzegających przed popadaniem w nałogi. Rak płuca jest w tej chwili najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn, a także, o czym należy alarmować, najczęstszą przyczyną zgonów u kobiet, którą jeszcze niedawno był rak piersi - podkreśla prof. Jacek Fijuth.

W Polsce prowadzone są trzy programy w ramach badań przesiewowych w onkologii. Dotyczą one raka piersi, raka szyjki macicy oraz raka jelita grubego.

- Poddawanie się badaniom profilaktycznym powinno stać się wśród Polaków oczywistym nawykiem, który polska onkologia ma obowiązek promować i skutecznie udostępniać - mówi przewodniczący PTO.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH