PTO o sytuacji w onkologii „Białe plamy” w największym stopniu dotyczą radioterapii. Fot. mat. prasowe

W niedzielę, 4 października obchodzimy Światowy Dzień Onkologii. Lekarze przypominają, że nowotwór można wyleczyć niemal w 100 procentach pod warunkiem wczesnego zdiagnozowania choroby.

Tymczasem w Polsce zaledwie co piąty chory na raka rozpoczyna leczenie we wczesnym stadium choroby. Codziennie o chorobie nowotworowej dowiaduje się 300 Polaków, z których ponad 200 umiera.

Choć w Polsce w ostatnim czasie obserwujemy poprawę dostępności do leczniczych świadczeń onkologicznych, wciąż przed nami wiele pracy. Światowy Dzień Onkologii to dobra okazja, żeby przedstawić najważniejsze wyzwania dla polskiej onkologii.

Liczba pacjentów leczonych na nowotwory złośliwe w Polsce wzrośnie o ok. 15% w 2020 roku i 28% w 2025 roku w stosunku do roku 2014. Zwiększenie dostępności do świadczeń onkologicznych, a więc stopniowa likwidacja „białych plam” polskiej onkologii, powinno być jednym z najważniejszych priorytetów polityki zdrowotnej - podkreśla przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, prof. Jacek Fijuth.

Dodaje: - Polskie Towarzystwo Onkologiczne opracowując w tym roku raport prezentujący ilościowe, jakościowe i geograficzne „białe plamy” świadczeń stosowanych w leczeniu onkologicznym, opisuje potrzeby w zakresie rozwoju sieci ośrodków radioterapii w Polsce w perspektywie do 2020 roku. Jesteśmy przekonani, że wyniki raportu przyczynią się do poprawy dostępności do leczenia dla polskich pacjentów.

„Białe plamy” w największym stopniu dotyczą radioterapii oraz w mniejszym, ale tylko nieznacznie, chemioterapii oraz innowacyjnych terapii lekowych. Uprzywilejowane pod względem dostępności do leczenia onkologicznego w Polsce są osoby mieszkające w wielkich miastach, stolicach województw.

Analiza danych potwierdza, że konieczne jest zwiększenie liczby ośrodków świadczących usługi radioterapii w poszczególnych województwach, adekwatnie do potrzeb i norm europejskich.

Warto podkreślić w tym miejscu, że plan rozwoju radioterapii nie może bazować wyłącznie na planowaniu sprzętu, wymaga on także planu rozwoju kadr medycznych - lekarzy, fizyków, techników oraz pielęgniarek. Według danych z raportu Konsultanta Krajowego oraz materiałów analizowanych podczas opracowywania raportu PTO wynika, że do 2020 roku w Polsce powinno się wykształcić 130 radioterapeutów, 250 fizyków medycznych oraz 370 techników radioterapii.

Wyniki leczenia pacjentów onkologicznych w Polsce, znaczenie odbiegają od tych, które są średnio osiągane w krajach UE, pod niektórymi względami różnica w skuteczności leczenia pacjentów sięga nawet 30%. Oznacza to corocznie przedwczesną śmierć kilkudziesięciu tysięcy osób.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH