PTO o potrzebie zniesienia limitów w onkologii

Znie­sie­nie li­mi­tów w on­ko­lo­gii jest po­trzeb­ne, aby pa­cjen­ci cho­rzy na raka mieli lep­szy do­stęp do le­cze­nia; pro­ce­du­ry on­ko­lo­gicz­ne po­win­ny być trak­to­wa­ne i roz­li­cza­ne jak pro­ce­du­ry ra­tu­ją­ce życie - pod­kre­śla Pol­skie To­wa­rzy­stwo On­ko­lo­gicz­ne.

Premier Donald Tusk po piątkowym (14 marca) spotkaniu z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem zapowiedział, że limity finansowe nie będą już przeszkodą w leczeniu onkologicznym.

Sekretarz PTO dr hab. Marzena Wełnicka-Jaśkiewicz z Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z PAP podkreśliła, że obecnie wszystkie procedury w leczeniu onkologicznym są limitowane, zarówno w zakresie chirurgii onkologicznej, radioterapii, jak i programy lekowe.

- Wykonywanie procedur po wyczerpaniu limitów prowadzi do nadwykonań, za które NFZ nie chce płacić. W efekcie szpital zadłuża się - podkreśliła. Jak dodała, większość ośrodków onkologicznych zwykle wyczerpuje limity w pierwszej połowie roku, a w drugiej - wykonuje procedury jako nadwykonania. Niekiedy pacjenci muszą czekać kilka lub kilkanaście tygodni np. na radioterapię.

PTO postuluje więc, aby limity w onkologii zostały zniesione i aby procedury onkologiczne traktować i rozliczać jak procedury ratujące życie, czyli bez limitów. Z takimi postulatami onkolodzy zwrócili się do premiera w liście otwartym na początku stycznia. Według Towarzystwa, ograniczony dostęp do leczenia dla pacjentów powoduje opóźnienie tego leczenia, a - jak przekonuje PTO - leczenie nowotworów w zaawansowanym stadium zwiększa koszty bezpośrednie, jak i pośrednie ponoszone przez państwo i obywateli.

Dyrektorzy publicznych centrów onkologii postulują, aby znieść limity świadczeń, ale tylko w przypadku ośrodków, które zapewniają wysoki poziom leczenia. Według dyrektora Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie prof. Krzysztofa Warzochy, limitowanie świadczeń prowadzi do tego, że ośrodki leczenia onkologii zamiast współpracować, konkurują ze sobą o większe pieniądze w ramach kontraktów z NFZ.

Prof. Warzocha uważa, że finansowanie ośrodków onkologicznych powinno być oparte na stopniu ich referencyjności - więcej pieniędzy powinno trafiać do placówek, które mają lepsze wyniki leczenia.

Także zastępca dyrektora ds. lecznictwa Centrum Onkologii dr n. med. Beata Jagielska podkreśla, że problem nadwykonań w onkologii wymaga szybkiego uregulowania, ponieważ liczba osób chorujących na nowotwory rośnie, a pacjenci onkologiczni nie mogą czekać w kolejce na świadczenia, ponieważ często są już w zaawansowanym stadium choroby i czas ma duże znaczenie.

Jednak według niej, potrzebna jest zmiana systemowa, a nie tylko hasło zniesienia limitów w onkologii. - Na pewno zniesienie limitów w jakimś zakresie jest niezbędne, jednak istotne są szczegóły, jak to zrobić i w których placówkach - dodała.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH