PTO do szefa zespołu ds. oceny pakietu onkologicznego: działajmy wspólnie Prof. Jacek Fijuth, przewodniczącyt PTO FOT. PTWP

Ostatnie doniesienia na temat raportu Ministerstwa Zdrowia w sprawie pakietu onkologicznego budzą nasze zaniepokojenie - pisze prof. Jacek Fijuth, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego w liście do dr. Zbigniewa Pawłowicza, przewodniczącego zespołu ds. oceny pakietu onkologicznego.

Poniżej publikujemy obszerne fragmenty tego listu.

Z wielka aprobatą przyjęliśmy wiadomość o objęciu przez Pana funkcji przewodniczącego zespołu ds. oceny pakietu onkologicznego przy Ministerstwie Zdrowia. Jesteśmy przekonani, że wieloletnia praktyka (dr Zbigniew Pawłowicz był wieloletnim dyrektorem Centrum Onkologii w Bydgoszczy - red.) oraz rzetelna wiedza w dziedzinie onkologii przyczynią się do poprawy sytuacji pacjentów.

Pragniemy podkreślić, iż ostatnie doniesienia na temat raportu Ministerstwa Zdrowia w sprawie pakietu onkologicznego budzą nasze zaniepokojenie. W związku z tym pragniemy ponowić apel oraz potwierdzić swoje zaangażowanie w podjęcie wspólnych działań na rzecz wypracowania konkretnych zmian w pakiecie onkologicznym.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne (PTO) od początku wdrażania pakietu onkologicznego jest zaangażowane w debatę na temat sytuacji pacjentów dotkniętych chorobą nowotworową oraz ogólnie stanu polskiej onkologii. Powyższe działania wpisują się w zakres statutowych celów Towarzystwa.

W dniu 11 lutego 2015 r. uruchomiliśmy projekt „Ankieta Onkologiczna”, w celu oceny pakietu onkologicznego, zarówno z punktu widzenia lekarzy specjalistów, jak i pacjentów z różnych regionów Polski.

Z ankiety wynika przede wszystkim, że funkcjonowanie pakietu utrudnia nadmierna biurokracja, w wielu przypadkach pacjenci mają wydłużony i utrudniony dostęp do leczenia – szybka ścieżka onkologiczna de facto nie działa zgodnie z intencjami. Pacjenci zwracali również uwagę na utrudniony dostęp do radioterapii.

W marcu 2015 r. na specjalnie zwołanej konferencji "Pakiet onkologiczny - i co dalej?" wraz z przedstawicielami innych środowisk onkologicznych, m.in. Polskim Towarzystwem Chirurgii Onkologicznej, Polskim Towarzystwem Onkologii Klinicznej, Polskim Towarzystwem Radioterapii Onkologicznej, apelowaliśmy do Ministra Zdrowia o szeroką dyskusję nad zmianami w pakiecie onkologicznym.

W maju 2015 roku wydaliśmy raport „Stan dostępności do leczniczych świadczeń onkologicznych w Polsce – analiza i rekomendacje”, co pozwoliło nie tylko poinformować o białych plamach na mapie polskiej onkologii, ale także zgromadzić realną i aktualną wiedzę w tym zakresie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH