PTO apeluje o zniesienie limitowania świadczeń onkologicznych

Profesor Jacek Jassem, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, wysłał list otwarty, w którym zaapelował do najwyższych władz państwowych o zniesienie limitowania medycznych świadczeń onkologicznych.

Adresatami listu są: Bronisław Komorowski, prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Donald Tusk, prezes Rady Ministrów oraz Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia.

W piśmie wyrażono postulat Polskiego Towarzystwa Onkologicznego dotyczący zmiany aktualnych zasad i zniesienie limitowania medycznych świadczeń onkologicznych.

”Widzimy jednak równocześnie potrzebę istotnej poprawy efektywności wydawanych środków. Można znaleźć liczne dowody, że jest to w Polsce możliwe. Świadczą o tym różnice w efektywności kosztowej leczenia w poszczególnych województwach czy ośrodkach” - zaznaczono w liście.

W tym kontekście Jacek Jassem przypomniał o przygotowywanej Strategii dla Polskiej Onkologii - tzw. polskim Cancer Plan, którego jednym z elementów jest racjonalizacja wydatków w onkologii.

W tworzeniu dokumentu bierze udział ponad 100 ekspertów w dziedzinie onkologii, zdrowia publicznego i ekonomii, reprezentujących największe towarzystwa i organizacje onkologiczne oraz organizacje pacjentów.

Postulat zniesienia limitowania medycznych świadczeń onkologicznych jest poparty racjonalnymi argumentami - stwierdza prof. Jassem i dowodzi, że polityka oszczędności polegająca na ograniczaniu refundacji tzw. nadwykonań skutkuje ograniczaniem dostępu do leczenia ratującego życie i oprócz skutków medycznych prowadzi paradoksalnie do zwiększenia wydatków systemu opieki zdrowotnej i systemu opieki społecznej, związanych m.in. ze znacznie wyższymi kosztami leczenia zaawansowanych nowotworów.

Dostępne dane na temat epidemiologii chorób onkologicznych w Polsce i przewidywalność prognoz pozwalają w skali całego kraju na dokładne zaplanowanie potrzeb finansowych w tym zakresie. Środki te powinny być jednak wydawane w sposób bardziej efektywny niż obecnie - czytamy w liście.

Czytaj też. Limitowanie świadczeń onkologicznych: problemem organizacja, nie finansowanie

Przypomniano w nim również, że wśród 27 krajów członkowskich UE wydatki per capita na ochronę zdrowia należą w Polsce do najniższych. Wydatki na leczenie nowotworów per capita stanowią w Polsce około 1/3 średniej unijnej i są znacznie niższe niż np. w Czechach czy na Słowacji.

”Poprawa skuteczności walki z nowotworami w Polsce wymaga nadania jej najwyższego priorytetu państwowego i odważnych politycznych decyzji. Decyzje te powinny zmierzać w kierunku zmian strukturalnych w szeroko pojętej walce z nowotworami, zmniejszenia deficytów w finansowaniu i racjonalizacji wydatków” - czytamy w liście otwartym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH