PTGiP: BRASTER może poprawić diagnostykę raka piersi W ocenie PTGiP, metoda ta w połączeniu z badaniem ultrasonograficznym piersi może stanowić interesujący algorytm diagnostyczny schorzeń piersi Fot. Archiwum

System domowej profilaktyki raka piersi BRASTER może zmniejszyć u młodszych pań odsetek fałszywie pozytywnych wyników w diagnostyce tego nowotworu metodą USG - ocenili w swoim najnowszym stanowisku eksperci z Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Korzystanie z systemu BRASTER zostało przez nich uznane za narzędzie diagnostyczne komplementarne do badania ultrasonograficznego (USG) oraz mammografii piersi.

BRASTER, opracowany przez polskich lekarzy i inżynierów, został wprowadzony na rynek pod koniec 2016 r. System ten wykorzystuje w diagnostyce raka piersi technologię tzw. termografii kontaktowej. Polega ona na rejestrowaniu z powierzchni skóry procesów biotermicznych zachodzących w tkankach wewnątrz ciała. Złośliwe zmiany nowotworowe mają wyższą temperaturę niż miejsca zdrowe, co wynika po pierwsze z ich wyższego tempa metabolizmu, a po drugie z tego, że na powierzchni guza tworzy się gęsta sieć włosowatych naczyń krwionośnych. Dlatego identyfikacja zmian o podwyższonej temperaturze (tzw. ognisk hipertermii) jest pomocna w wykrywaniu raka.

Metoda ta jest przeznaczona do regularnego (raz w miesiącu) badania piersi w warunkach domowych. Samo badanie trwa jedynie 15 minut i jest bardzo proste. Uzyskane w nim wyniki są automatycznie przesyłane do centrum telemedycznego, gdzie zostają zinterpretowane przez automatyczny system, który wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji i jest nadzorowany przez lekarzy radiologów. Kobieta otrzymuje informacje o rezultacie badania w ciągu jednego dnia.

Swoje najnowsze stanowisko na temat miejsca i roli BRASTERA w diagnozowaniu raka piersi eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) oparli na wynikach badania THERMA-ALG, a także na wynikach obserwacji własnych wśród 50 kobiet używających systemu BRASTER przez 12 tygodni.

W badaniu THERMA-ALG udział wzięły 274 kobiety w wieku 25-83 lat, które ze względu na wiek podzielono na dwie grupy. W jednej znalazły się panie poniżej 50. roku życia, a w drugie panie starsze. Na podstawie uzyskanych wyników oceniono, że nowa metoda jest bardziej przydatna w wykrywaniu raka piersi u młodszych kobiet - poniżej 50. roku życia. U tych, u których badanie USG wykazało zmianę w piersi, a jednocześnie wynik badania termograficznego (z użyciem BRASTERA) był pozytywny, ryzyko rozwoju raka piersi było dwukrotnie większe w porównaniu z pacjentkami, które miały zmianę w badaniu USG oraz negatywny wynik badania termograficznego.

Autorzy badania wyciągnęli na tej podstawie wniosek, że metoda termografii kontaktowej może pomóc w weryfikacji nieprawidłowych wyników USG piersi u kobiet do 50. roku życia. Zastosowanie jej rodzi nadzieję na zmniejszenie wciąż bardzo wysokiego odsetka fałszywie pozytywnych wyników uzyskiwanych w badaniu ultrasonograficznym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH