ONKOLOGIA

Pierwszy w Polsce ośrodek oferujący radioterapię protonową - Centrum Cyklotronowe Bronowice (CCB) ( woj. małopolskie) - otwarto w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. To szansa dla chorych na nowotwory.
Na razie nie wiadomo, jakie rodzaje nowotworów będą leczone w Krakowie metodą radioterapii protonowej. Do końca października ma być gotowa rekomendacja Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, a do końca listopada wycena świadczeń.
Budowa Centrum Cyklotronowego Bronowice trwała cztery lata i kosztowała ponad 265 mln zł. Powstał ośrodek badawczy i terapeutyczny wyposażony w cyklotron Proteus C-235, z halą eksperymentalną służącą do badań fizykom, ze stanowiskiem do radioterapii nowotworów gałki ocznej oraz dwoma stanowiskami do nowotworów umiejscowionych w innych częściach ciała.
Jak podkreślił podczas uroczystego otwarcia Centrum dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej PAN prof. Marek Jeżabek, Polska dołączyła do grona kilkunastu krajów, w których działa obecnie ponad 50 ośrodków oferujących radioterapię protonową.
- Jesteśmy jedynym ośrodkiem radioterapii protonowej w Polsce i chcemy, żeby Centrum służyło całemu polskiemu środowisku lekarskiemu, zarówno do badań naukowych, jak i leczenia pacjentów - mówił mediom prof. Jeżabek.
W Instytucie Fizyki Jądrowej PAN do tej pory leczeni byli chorzy z czerniakiem gałki ocznej - małopolski oddział NFZ podpisał umowę ze Szpitalem Uniwersyteckim, a świadczenia te są wykonywane na terenie IFJ. Od 2013 r. do końca października br. z tej możliwości skorzystało 101 osób. W 2013 r. NFZ na ten cel przeznaczył 1 mln 260 tys. zł, w 2014 r. - 2 mln 415 tys. i taką samą kwotę w tym roku.
Na razie nie wiadomo, jakie inne rodzaje nowotworów będzie można leczyć w Centrum Cyklotronowym Bronowice. Eksperci przekazali w maju MZ rekomendację dot. stosowania radioterapii protonowej w leczeniu ponad 80 różnych typów nowotworów według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10.
Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w pierwszej kolejności ocenia zasadności stosowania tej terapii w przypadku dziesięciu rodzajów nowotworów, m.in. nowotworów podstawy czaszki, oponiaków złośliwych, wysoko zróżnicowanych glejaków, wybranych guzów ośrodkowego układu nerwowego oraz niektórych nowotworów dziecięcych. Prezes Agencji ma wydać rekomendację w tej sprawie do końca października.
- Jednocześnie trwa intensywny proces w obszarze wyceny świadczeń. Analizujemy koszty i zbieramy dane. (…) Zakładamy, że cały ten proces zakończy się ze strony Agencji do końca listopada - mówiła dyrektor Wydziału Taryfikacji w Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dr Gabriela Sujkowska.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 18:19 Rafalska: naszą polityką nie możemy dzielić osób niepełnosprawnych
- 18:02 Kardiolodzy: skuteczne leczenie wymaga nakładów i dostępu do nowych terapii
- 17:21 Protestujący w Sejmie: będziemy walczyć o godne życie naszych dzieci
- 17:03 Rafalska: powstaje robocza wersja koncepcji "daniny solidarnościowej"
- 16:25 Pomorskie liderem pod względem liczby wystawionych e-recept
- 16:01 Mazurek: mam nadzieję, że protest się zakończy, gdy protestujący zobaczą projekt
- 15:24 Radziwiłł o proteście ws. niepełnosprawnych: rząd PiS zawsze wywiązywał się z obietnic
- 15:18 Prof. Wojakowski: wady zastawkowe są wyzwaniami dla lekarzy i inżynierów
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 5 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 6 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 7 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
- 8 Badania: zażywanie leków przeciwbólowych podczas ciąży obniża płodność potomstwa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych