Organizacje pacjenckie o programie zwalczania nowotworów

40 organizacji pacjentów onkologicznych opracowało raport obejmujący analizę Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych za lata 2006-2014 wraz z rekomendacjami.

- NPZChN w obecnym kształcie będzie funkcjonował jeszcze tylko przez rok i w tym czasie trzeba wypracować założenia na kolejne 10 lat, tak aby poprawić efektywność realizowanych działań - tłumaczy Szymon Chrostowski, inicjator Porozumienia.

Prace nad oceną obecnie realizowanego NPZChN trwały od kwietnia br., a ich efektem, oprócz samego raportu, było wypracowanie Pacjenckiej Strategii dla Onkologii oraz konkretnych narzędzi usprawniających dostęp do diagnostyki i leczenia onkologicznego, jak np. Karta Pacjenta Onkologicznego.

Wstępne propozycje opracowało grono ekspertów z dziedziny ochrony zdrowia, prawa, farmakoekonomiki, socjologii wraz z przedstawicielami Fundacji Wygrajmy Zdrowie i partnera projektu - Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

Zebrane wnioski wskazują na nie osiągnięcie celów Programu określonych ustawą o ustanowieniu NPZChN. Wartości wskaźników wczesnego wykrywania nowotworów i skuteczności leczenia nadal znacznie odbiegają od średnich europejskich.

Nieprawidłowości wskazane w raporcie to m.in.: brak rzetelnej kontroli efektów realizacji programu, brak mierzalnych kryteriów oceny,  niska zgłaszalność na populacyjne badania przesiewowe czy dofinansowanie zakupu sprzętu do radioterapii bez analizy rynku dostawców i oferowanych cen.

Środowisko pacjentów onkologicznych opracowuje szczegółowe rekomendacje do nowego Programu, które zostaną przekazane resortowi zdrowia. Rekomendacje do nowego NPZChN zostaną wydane w lutym 2015 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH